Hasimoto

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  poleinikos 1 έτος, 6 μήνες πριν.

• Συντάκτης

jenny
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα!!! Έχω το γιαπωνεζάκι γύρω στα 15 χρόνια τώρα αν και υποθέτω ότι τα είχα πολύ πιο πριν αλλά κανένας γιατρός δεν μπορούσε να μου το βρει.Κάνω θεραπεία και το προσέχω (έχω έναν τόμο με εξετάσεις) έχω και εγώ λοιπόν τις μεταπτώσεις τις ψυχολογικές κρίσεις πανικού μελαγχολία κ.λ.π. αλλά κανένας γιατρός δεν με καθησύχαζε αλλά αντιθέτως μου έλεγαν για χρόνια κόπωση και ψυχολογικά προβλήματα. Πήγα σε μια φίλη μου ψυχίατρο και μου είπε για τον θυροειδή αλλά από την στιγμή που είναι στις φυσιολογικές τιμές θεωρούσε ότι είναι αγχώδεις διαταραχή και πήρα αντικαταθλιπτικά τα οποία με βοήθησαν ανά διαστήματα. Πριν 2 χρόνια περίπου ένιωθα ανά διαστήματα ότι πνίγομαι (εδώ να πω ότι είμαι και αλλεργική πράγμα που με έχει εξοντώσει γλυτώνεις από το ένα και έχεις νευρώσεις από το άλλο) με αποτέλεσμα να καταλήγω στα επείγοντα αλλά όλοι μου έλεγαν κρίση πανικού και πήρα τα αντικαταθλιπτικά όπως ανέφερα παραπάνω, να μην σας τα πολύ λέω μετά από λίγο καιρό άρχισε να πρίζεται το αυτί και έγινε μετά από πολύ κόπο και βασάνων η διάγνωση με άλλο ένα αυτοάνοσο πολυχονδρίτιδα μου τρώει τους χόνδρους δηλαδή έκανα θεραπεία και όλα οκ μέχρι πρόσφατα που έχει έξαρση, δηλαδή όλα έχουν έξαρση κρίση πανικού (αλλά την ελέγχο προσπαθώ τουλάχιστον) και πολυχονδρίτιδα αλλά επειδή προσπαθώ να μείνω έγκυος (πράγμα που θέλω αλλά με ανησυχεί παράλληλα αν θα τα καταφέρω λόγω αυτών τον εναλλαγών στην διάθεση) και ξεκίνησα βελονισμό μου τον σύστησε η ρευματολόγο η οποία μου το κάνει κιόλας. Επίσης είναι η πρώτη φορά που βρήκα ενδοκρινολόγο που μου είπε για όλα τα παραπάνω συν κάποια μικρά σαν στραγάλια ογκάκια στους λεμφαδένες (έτσι βρήκα τον θυρεοειδή γιατί μου έκαναν εξετάσεις για καρκίνο και βρήκαν τελικά τον θυρεοειδή, βέβαια καλού κακού μου αφαίρεσαν και τις αμυγδαλές μην με ρωτάτε γιατί ακόμα το ψάχνω) ότι είναι πολύ συχνά συμπτώματα σε ανθρώπους με θυρεοειδή και ένιωσα δικαίωση. Ίσως και γιαυτό πήρα θάρρος και ελέγχο καλύτερα τις κρίσεις πανικού μου, δεν θα πω ότι δεν υπάρχουν μέρες που λέω δεν θα τα καταφέρω αλλά τελικά πάντα τα καταφέρνω.Είναι πολλά αυτά που θέλω να γράψω αλλά δεν μου φτάνει ο τοίχος 🙂 και όταν διάβασα και το γράμμα Hasimoto ένοιωσα αισιοδοξία γιατί άλλη μια φορά δικαιώνομαι ότι όλα αυτά είναι διαταραχές του θυρεοειδή και όχι του κεφαλιού μου, κρίμα που δεν υπάρχουν πολύ καλοί γιατροί θα είχαμε γλυτώσει πολλές περιόδους απαισιοδοξία και αίσθημα διαφορετικότητας και θα το παλεύαμε καλύτερα, δεν θυμάμαι το όνομα της ενδοκρινολόγου μου γιατί είναι σε ιδιωτική κλινική αλλά θα δω την κάρτα της και θα σας ενημερώσω άμεσα αξίζει τον κόπο να την δείτε.
    Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και συγνώμη αν σας κούρασα ή αν τα γράφω μπερδεμένα αλλά σε λίγα λόγια προσπαθώ να χωρέσω απωθημένα 15 ετών 🙂 🙂

poleinikos
    Συμμετέχοντας

Kalispera epeidh exo kai ego hashimoto kai exo paromia provlimata me ta dika sas tha mporousa na exo to til tou endokrinologou sas mpas kai vgalo Mia akri sas eyxaristo poli kai perastika na einai ola

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.