Hashimoto και λευκά αιμοσφαίρια

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Ιατρικά νέα και νέες έρευνες Hashimoto και λευκά αιμοσφαίρια

Αυτό το θέμα περιέχει 5 απαντήσεις, έχει 3 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Xristina-Athina 7 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

• Συντάκτης

Aurora
    Συμμετέχοντας

Γεια σας κι από μένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε με τη σελίδα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ Hashimoto, υποθυρεοειδισμού και πτώση των λευκών αιμοσφαιρίων. Παρουσίασα αυτό το πρόβλημα και ενώ με εξέτασε ο παθολόγος ακόμα και για ρευματοειδή αρθρίτιδα γιατί ίσως αυτό πίστευε ότι ήταν η αιτία για την πτώση των λευκών, δεν βρήκε κάτι. Σημειωτέον ότι έκανα έλεγχο και την TSH σε προγραμματισμένο ραντεβού με ενδοκρινολόγο αλλά φαίνεται να είναι ρυθμισμένος (2,55 με Φ.Τ.0,35-5,5). Πάντως η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν αισθάνομαι καλά… Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Καλησπέρα! Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί πράγματι στα πλαίσια του χαμηλού μεταβολισμού και της επίδρασής του στην αιμοποίηση να προκαλέσει πράγματι πτώση του αριθμού των λευκών αιμοσφαιρίων, όπως άλλωστε και των ερυθρών.
    Με τις τιμές όμως που αναφέρετε είναι εξαιρετικά απίθανο η λευκοπενία να οφείλεται στο θυρεοειδή.
    Αν πάσχετε από Χασιμότο καλό είναι να αποκλειστεί η συνύπαρξη άλλων ρευματολογικών ασθενειών, που όχι σπάνια εμφανίζονται στα άτομα με αυτοάνοση νόσο του θυρεοειδούς και κάποιες από αυτές συνδέονται με λευκοπενία, όπως για παράδειγμα ο ερυθηματώδης λύκος.
    Bιβλιογραφικά έχει αναφερθεί η εμφάνιση λευκοπενίας σε ασθενείς με θυρεοειδίτιδα Χασιμότο που λάμβαναν θυροξίνη αλλά πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά.
    Αν η λευκοπενία επιμένει θα ήταν σε κάθε περίπτωση σωστό να επισκεφτείτε έναν αιματολόγο για να αποκλειστούν ενδεχομένως σοβαρότερα αίτια.

Aurora
    Συμμετέχοντας

Την καλησπέρα μου και σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, που μου γεννάει κάποια ανησυχία η αλήθεια είναι αλλά όντως πρέπει να το ψάξω. Πάντως βλέποντας παλαιότερες εξετάσεις αίματος, παρατηρώ ότι η λευκοπενία είχε να κάνει απ’ το ξεκίνημά της με προβληματικό θυρεοειδή και ίσως Hashimoto μιας και οι εξετάσεις Anti-Tg ήταν πάνω απ’ το φυσιολογικό. Να μην αναφέρω βέβαια ότι πράγματι έχω πρόβλημα και με τα ερυθρά αιμοσφαίρια τα οποία είναι στα πατώματα μιας κι έχω αναιμία…Και πάλι σας ευχαριστώ!

Xristina-Athina
    Συμμετέχοντας

Τωρα διαβασα το θέμα με τα λευκα αιμοσφαιρια και ηθελα να ρωτησω αν τελικά βρηκατε κάποια άκρη…
    εχω κι εγω λιγο χαμηλα λευκα αλλα ο γιατρος μου λεει οτι οφειλονται σε μια αλλη ρευματολογικη ασθενεια που εχω…
    ειναι κανεις εδω με παρομοια εμπειρια; σε θα με πειραζε αν η ερωτηση μου δημοσιεύονταν μιας και ενδιαφερομαι πολυ για απαντησεις.

Aurora
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα Χριστίνα και χρόνια πολλά! Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει παραπάνω εδώ κι ένα χρόνο, όχι προς το παρόν. Τελευταία είχα κάποια τρεχάματα με γαστρεντερολογικά προβλήματα και για άλλη μια φορά ο γαστρεντερολόγος που με παρακολουθεί μου είπε ότι πρέπει να πάω σε αιματολόγο. Επομένως μάλλον πρέπει να το προγραμματίσω. Αν θέλεις βέβαια θα μπορούσες να μου πεις, ποια άλλη ρευματολογική ασθένεια αντιμετωπίζεις;

Xristina-Athina
    Συμμετέχοντας

πολυ χαιρομαι που ακουσα νεα σου εστω κι αν δεν εχεις κατι καινουριο. Εγώ βρεθηκε ότι πάσχω από σύνδρομο Sjogren, δεν ξερω αν το εχεις ακουσει, ειχα πολύ ξηρά και στεγνα μάτια. Και αυτό μπορεί να προκαλέσει, οπως διαβασα και αλλου, χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, οποτε δεν το εψαξα παραπανω, σε αιματολογο εννοω. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι πολυ χαμηλά αλλα σχεδον παντα κοντα στο κατωτατο οριο η λιγο κατω απο αυτο.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.