χαμηλη tsh

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Εύη Γιαζιτζόγλου 1 έτος, 2 μήνες πριν.

• Συντάκτης

sofia5
    Συμμετέχοντας

εχω χαμηλη tsh και κανονικες τιμες t3 και t4.παιρνω χαπι t4 88mg.εχω υποθειρεοδισμο?

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Καλησπέρα! Μιλήστε και ρωτήστε τον ενδοκρινολόγο σας σχετικά με την ένδειξη λήψης της θυροξίνης. Το πιθανότερο είναι να λαμβάνετε θυροξίνη (Τ4) επειδή ακριβώς είχατε υποθυρεοειδισμό (χαρακτηριστικό εργαστηριακό εύρημα του υποθυρεοειδισμού είναι η αυξημένη TSH). Σχετικά με τις αιτίες του υποθυρεοειδισμού μπορείτε να βρείτε περισσότερα στο άρθρο μας:

Γιατί έχω υποθυρεοειδισμό;

Σκοπός της θεραπείας με Τ4 στις περισσότερες περιπτώσεις είναι να επανέλθει η TSH στα φυσιολογικά επίπεδα. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση να λαμβάνεται η θεραπεία μετά από αφαίρεση διαφοροποιημένου καρκινώματος στο θυρεοειδή, περίπτωση στην οποία είναι ζητούμενο η TSH να είναι χαμηλή για ορισμένο διάστημα μετά την επέμβαση.
    Αν η τιμή της ΤSH είναι χαμηλή (πόσο χαμηλή; στα κατώτερα φυσιολογικά όρια ή κάτω από το κατώτερο φυσιολογικό όριο;) συζητείστε με τον εδνοκρινολόγο σας το ενδεχόμενο αλλαγής της δόσης της Τ4. Όπως είπαμε σημασία έχει ο λόγος για τον οποίο παίρνετε την Τ4 αλλά και τα κλινικά συμπτώματα που παρατηρείτε.
    Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά! 🙂

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.