Χάπι;

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Εύη Γιαζιτζόγλου 1 έτος, 2 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Maria
    Συμμετέχοντας

Πριν 3 χρονια διαγνώστηκε Χασιμότο αλλα συνηδειτοποιησα τι ακριβώς εχω πριν μερικούς μήνες όταν έτρεχα απο γιατρο σε γιατρο διότι δεν μπορω να μείνω έγκυος γεγονός για το οποίο είμαι πια σίγουρη οτι ευθύνεται αυτη η αυτοάνοςη ύπουλη ασθένεια. Ήθελα να ρωτησω: Εχω ένα κατεβατό απο συμπτώματα αλλα σύμφωνα με τις εξετάσεις δεν χρειάζομαι χάπι. Ειναι δυνατόν; Ποτε δίνουν συνήθως χάπι;

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Καλησπέρα!
    Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες της ευρωπαϊκής ενδοκρινολογικής εταιρίας (2013) η θυροξίνη (το χάπι για τον υποθυρεοειδισμό) μπορεί να χορηγείται στους ασθενείς που έχουν συμπτώματα υποθυρεοειδισμού και TSH πάνω από 4 mu/l.
    Σύμφωνα με τις αντίστοιχες της αμερικανικής ενδοκρινολογικής εταιρίας (2012) η χορήγηση θυροξίνης μπορεί να τεθεί υπό συζήτηση σε ασθενείς με αντισώματα, όπως αυτά που βρίσκονται στη Χασιμότο όταν η TSH είναι πάνω από 2,5 mu/l σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας ή με ιστορικό αποβολών ή υποθυρεοειδισμού.
    Σε γυναίκες που επιθυμούν να μείνουν έγκυες η TSH ιδανικά θα πρέπει να κυμαίνεται ανάμεσα σε 1 και 2 mU/l.
    Σε κάθε περίπτωση πρέπει η θεραπεία κάθε φορά να εξατομικεύεται.
    Συμβουλευτείτε ξανά τον ενδοκρινολόγο και το γυναικολόγο σας.
    Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην προσπάθεια! 🙂

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.