"φυσιολογικές" τιμές TSH και FT4 και Hashimoto και ομοιοπαθητική θεραπεία

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση "φυσιολογικές" τιμές TSH και FT4 και Hashimoto και ομοιοπαθητική θεραπεία

Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  Sylvie 10 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

• Συντάκτης

Sylvie
    Συμμετέχοντας

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη σελίδα. Εγώ μόλις την περασμένη βδομάδα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία να μάθω περισσότερα περί hashimoto όταν έκανα κάποιες εξετάσεις για υπογονιμότητα και μου βρέθηκε αυξημενη προλακτίνη η οποία με οδήγησε στον ενδοκρινολόγο. Για χρόνια οι τιμές μου Τ3, TSH και FT4 ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια με βαση τις τιμές των εργαστηρίων και δεν είχα ψαχτεί αλλά τώρα βρέθηκαν αυξημένα τα antiTPO kai antiTG, τα οποία σε συνδυασμό με την υπερηχογραφική εικόνα και με ΤSH 3,28 οδήγησαν το γιατρό μου να διαγνώσει hashimoto και να μου συστήσει να πάρω χάπι Tirosint. Παράλληλα ακολουθώ απο χρόνια ομοιοπαθητική θεραπεία για προβλήματα που αντιμετωπίζω στο στομαχι, και επακόλουθες διαταραχές της διάθεσης, τα οποία το τελευταίο δίμηνο είναι σε καλή κατάσταση. Ο ομοιοπαθητικός μου είπε να μην ξεκινήσω τη θυροξίνη γιατί αυτό θα μου μεταβάλλει πάλι την ψυχολογία και θα δημιουργήσει ευερεθιστότητα και οτι ουσιαστικά δεν θα βοηθήσει στην αντιμετώπιση της hashimoto αφού είναι αυτοάνοσο νόσημα. Ο στόχος του είναι να μειώσει την αντίδραση του οργανισμού λέει και όχι να προσθέσω θυροξίνη τη στιγμή που οι τιμές ΤSH και FT4 είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Από την άλλη ο ενδοκρινολόγος λέει οτι η Tsh πρέπει να πέσει στο 2 αν θέλω να κάνω παιδί. Σας ζάλισα πραγματικά με όλα αυτά αλλά έχω καταμπερδευτεί στην κυριολεξία. Πρώτα από όλα τελικά, με αυτές τις τιμές έχω πράγματι hashimoto? μετά, υπάρχει περίπτωση αν πάρω τη θυροξίνη να ξαναεμφανίσω καταθλιπτική διάθεση, ευερεθιστότητα και να πέσουν τα μαλλιά μου όπως έπεφταν παλιά; να τονίσω επίσης οτι έχω πολύ χαμηλό σωματικό βαρος και με πολύ κόπο πήρα τους τελευταίους 6 μήνες 2 κιλά ενώ για να χάσω, χάνω υπερβολικά εύκολα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.