Τα συμπτώματα εξακολουθούν παρά τη φαρμακευτική αγωγή

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Τα συμπτώματα εξακολουθούν παρά τη φαρμακευτική αγωγή

Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  Hendrick 5 μήνες, 4 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

Hendrick
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα σας,
    Πάσχω από Hashimoto,κάτι που έμαθα πρόσφατα μιας και τόσο καιρό νόμιζα ότι ήταν απλός υποθυρεοειδισμός.Παίρνω Τ4 εδώ και περίπου 6 χρόνια και στην αρχή βοηθούσε αλλά όσο πέρναγε ο καιρός βοήθαγε όλο και λιγότερο παρά την αύξηση της δοσολογίας.Με εξάρσεις και υφέσεις,κάποιον καιρό ένιωθα καλά και άλλωτε χάλια με την κατάσταση τον τελευταίο καιρό να έχει επιδεινωθεί πάρα πολύ.Έχω κατάθλιψη,ατονία,δε μπορώ να συγκεντρωθώ και νιώθω το μυαλό μου θολωμένο,ξεχνάω κι έχω τρομερή ξηροδερμία η οποία δεν περνάει παρά τις φαρμακευτικές αγωγές που έχω δοκιμάσει.Αφού έμαθα ότι έχω Hashimoto κάθισα κι έκανα λίγη έρευνα,έχοντας καταλάβει μέχρι στιγμής ότι στην περίπτωση του Hashimoto παίζουν πολλά περισσότερα ρόλο από την TSH,συνεπώς και πολλές φορές η T4 από μόνη της δεν κάνει δουλειά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι θα προτείνατε να κοιτάξω.Έχω καταλάβει ότι πολύ σημαντικά είναι τα αντισώματα έτσι ώστε να καταλάβεις αν το σώμα σου μπορεί να μετατρέψει επαρκώς την Τ4 σε T3.Αυτό σκοπεύω να το κοιτάξω σίγουρα.Επίσης,κάπου διάβασα ότι αφού η Hashimoto είναι αυτοάνοσο,πρέπει να κοιτάξεις το πρόβλημα στη ρίζα του.Άγχος,καυσαέρια και ευαισθησία σε διάφορες τροφές μπορούν να προκαλέσουν λοίμωξη και να δώσουν σήμα στον οργανισμό για επίθεση.Θέλω να σας ρωτήσω λοιπόν τα εξής:

Υπάρχει κάποια εξέταση που να μπορώ να κοιτάξω σε τι τροφές συγκεκριμένα έχω ευαισθησία και δίνουν σήμα για επίθεση έτσι ώστε να προκληθεί λοίμωξη;

Τι εξέταση πρέπει να κάνω για να δω αν ο οργανισμός μου είναι ικανός να μετατρέπει την T4 σε Τ3;

Κι επίσης τι άλλες εξετάσεις θα μου προτείνατε να κάνω;

Χωρίς να θέλω να γίνομαι φορτικός,η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει έρευνα στο φόρουμ ώστε να δω αν οι ερωτήσεις μου έχουν επαναληφθεί αλλά δεν προλαβαίνω αυτές τις μέρες,έχω εξετάσεις με τη σχολή και αυτό το θέμα με καίει.Εννοείται ότι όλα αυτά θα τα συζητήσω και με τον ενδοκρινολόγο μου μόλις γυρίσω αθήνα αλλά θέλω να έχω μια ιδέα γενικά

Υγεία και αγάπη σε όλους σας

• Το θέμα τροποποιήθηκε 5 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από  Hendrick
    • Το θέμα τροποποιήθηκε 5 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από  Hendrick

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.