Συμπληρωματα με ιοδινη

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Συμπληρωματα με ιοδινη

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Anthi 1 έτος, 8 μήνες πριν.

• Συντάκτης

garida
    Συμμετέχοντας

Καλημερα,ειμαι καινουρια στο φορουμ οχι ομως και στην χασιμοτο.Εχω διαγνωστει με χασιμοτο απο τα 14 και σημερα ειμαι 33. Ολα αυτα τα χρονια παιρνω ευλαβικα το χαπακι μου και δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα. Πριν 3 χρονια αρχισα να βγαζω εξανθηματα στην πλατη καιστο κεφαλι με τρομερη φαγουρα και πονο. Φυσικα πηγα σε δερματολογο μου εδωσε κορτιζονουχες κρεμες και αντιβιωση,με διαγνωση σταφυλοκοκο. Για περιπου 1 μηνα ησυχασα αλλα υποτροπιασα χειροτερα. Για να μην σας κουραζω παιδευομαι μεχρι σημερα με αυτο. Πριν 6 μηνες και αφου δεν εβρισκα γιατρεια απο δερματολογους αποφασισα να κανω ολιστικη διατροφη και βιοαναδραση, οπου εμαθα οτι με πυροδοτει η γλουτενη και ολα τα γαλακτοκομικα και η ζαχαρη. Παιρνω αρκετα συμπληρωματα και εχω βελτιωθει θεαματικα. Προχτες λοιπον παιρνω τις εξετασεις μου: TSH 0,03 και TPO 10636!! Η ενδοκρινολογος αφου της ειπα για τα συμπληρωματα μου απαγορεψε το ιωδιο και την ιοδινη κατι που προφανως τοσα χρονια ειχε ξεχασει να αναφερει. Απο την αλλη η γιατρος με την βιοαναδραση επιμενει οτι η ιωδινη δεν με ενοχλει και να παιρνω το συμπληρωμα που μου εχει δωσει σε συνδυασμο με θεραπειες για τον θυρεοειδη. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω πιστευω πολυ στην εναλλακτικη ιατρικη γιατι με εχει βοηθησει αλλα δεν μπορω να αμφισβητω και την ενδοκρινολογο μου. Διαβασα επισης οτι η ιοδινη σε συνδυασμο με σεληνιο βοηθαει στην χασιμοτο. Συγνωμη για το μεγαλο post αν γνωριζει κανεις κατι σχετικο καθε απαντηση καλοδεχουμενη!!!! Ευχαριστω

Anthi
    Συντονιστής

Αγαπητή gardia! Λυπάμαι πάρα πολύ για όλη την ταλαιπωρία σου! Είναι αλήθεια ότι πολλά άτομα με Χασιμότο Θυρεοειδίτιδα έχουν δει όφελος από την εναλλακτική ιατρική. Το hashimoto.gr δεν παίρνει κάποια θέση σε αυτό, καθώς είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Όσο για το Ιώδιο ίσως σε βοηθήσουν κάποιες έρευνες… Δες σε παρακαλώ αυτά τα 2 άρθρα, ίσως σου φανούν χρήσιμα http://hashimoto.gr/thireoidis-ke-iodio-i-apantisis-pou-panta-psachnate/ και http://hashimoto.gr/thireoidis-ke-iodio-i-apantisis-pou-panta-psachnate .
    Εγώ προσωπικά αποφεύγω αρκετό χρονικό διάστημα το ιώδιο και μπορώ να πω ότι έχω δει βελτίωση.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.