πρόβλημα μαλλιών

Αυτό το θέμα περιέχει 2 απαντήσεις, έχει 3 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  OLIA 10 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

rea
    Συμμετέχοντας

`

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Ο υποθυρεοειδισμός και η θυρεοειδίτιδα Χασιμότο έχουν πράγματι συνδυαστεί με αυξημένη τριχόπτωση. Θα πρέπει να ελέγξετε αν οι τιμές των παραμέτρων του θυρεοειδούς είναι στα επιθυμητά επίπεδα.
    Παράλληλα αν υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα, ίσως να πρέπει να αποκλειστεί κάποια άλλη αιτία για την τριχόπτωση μεταξύ των οποίων η αναιμία, η έλλειψη σιδήρου, οι παθήσεις του δέρματος της κεφαλής, άλλα αυτοάνοσα νοσήματα -που όχι σπάνια εμφανίζονται σε συνδυασμό με τη θυρεοειδίτιδα Χασιμότο- καθώς και άλλες ορμονικές διαταραχές, όπως των ορμονών του φύλου.
    Συζητείστε το με τον ενδοκρινολόγο σας!

OLIA
    Συμμετέχοντας

Γεια σας,

Τα τελευταια 5 χρονια ανακαλυψα οτι εχω hashimoto. Το πρωτο προβλημα που δημιουργηθηκε ηταν τα απολυτα μαλλια «αχυρα», που ηταν και το καμαρι μου- η στιλπνη πλουσια κωμη μου-.
    Αν και δοκιμασα σχεδον οτι μου ελεγαν, ελαιολαδο, αργανελαιο, αμυγδαλελαιο ,με σοβαρη ακριβεια στην εκτελεση, το αποτελεσμα παντα ηταν φτωχο και απογοητευτικο.
    Τελευταια μονον βρηκα σε ενα κομμωτηριο μια θεραπεια την OLAPLEX που ειναι για βαφες μαλλιων αλλα οχι μονον και πραγματικα η αλλαγη ειναι ολοφανερη. Αρχισα να πιστευω οτι μπορει και να φτιαξουν. Την συνιστω ανεπιφυλακτα για οσους μπορουν εστω και μια φορα τον μηνα να την εφαρμοσουν σε καποιο κομμωτηριο.

Επιπλεον χαιρομαι που υπαρχει αυτο ο ιστοτοπος διοτι οσο και αν προσπαθουσα να εξηγησω στους αλλους στο πως αισθανομαι/ποναω , καταλαβαινα οτι ολοι με κοιτουσαν βαριεστημενα και με θεωρουσαν υπερβολικη. Χαιρομαι λοιπον γιατι κατα καποιο τροπο δικαιωνομαι (μιας που και εγω πολλες φορες αναριωτιομουν μηπως εχω γινει υπερβολικα ευαισθητη , ιδιοτροπη/γκρινιαρα).

Με αγαπη,
    Ολγα

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.