Ποτε πρέπει να πάρουμε θυροξινη;

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Ποτε πρέπει να πάρουμε θυροξινη;

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Εύη Γιαζιτζόγλου 1 έτος, 5 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Maria
    Συμμετέχοντας

Χαίρετε,
    Πριν απο λιγο καιρό συνηδειτοποιησα οτι εχω Χασιμότο. Ο γιατρός μου είχε πει οτι ειναι ασυμπτωματικο όμως εγω συγκεντρώνω μια ολοκληρη λίστα απο συμπτώματα! Οι τιμές μου ήταν tsh 16,2 t4 1,2 αν δεν κάνω λάθος!
    Ξέρετε ποτε ξεκίναμε θυροξινη; Μπορείτε να με βοηθήσετε με τις τιμές;

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Για να μην υπάρξει παρανόηση, γράφουμε και εδώ ότι τελικά η TSH ήταν 1,2 και η fT4 16,2 από ό,τι μας γράψατε σε άλλο θέμα. Υποθέτουμε ότι ήταν και οι δύο τιμές στα φυσιολογικά όρια, αν και θα ήταν καλό να γνωρίζουμε και τα όρια που «δίνει» το μικροβιολογικό εργαστήριο.

Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες της ευρωπαϊκής ενδοκρινολογικής εταιρίας (2013) θυροξίνη μπορεί να χορηγείται στους ασθενείς που έχουν συμπτώματα υποθυρεεοειδισμού και TSH πάνω από 4 mu/l.
    Σύμφωνα με τις αντίστοιχες της αμερικανικής ενδοκρινολογικής εταιρίας (2012) η χορήγηση θυροξίνης μπορεί να τεθεί υπό συζήτηση σε ασθενείς με αντισώματα, όπως αυτά που βρίσκονται στη Χασιμότο όταν η TSH είναι πάνω από 2,5 mu/l σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας ή με ιστορικό αποβολών ή υποθυρεοειδισμού.
    Σε εσάς πώς έγινε η διάγνωση της Χασιμότο; Έγινε προσδιορισμός των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων;
    Σε κάθε περίπτωση πρέπει η θεραπεία κάθε φορά να εξατομικεύεται.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.