Κρίσεις πανικού.

Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  sandi 3 μήνες, 2 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

sandi
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα,

το τελευταίο δίμηνο περίπου βιώνω τακτικά σχεδόν κρίσεις πανικού οι οποίες κρατάνε αρκετή ώρα. Ή τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι είναι. Νιώθω κόμπο στο λαιμό και αίσθημα δύσπνοιας, αίσθημα φόβου ή και τρόμου, πόνο στην κοιλιά και κάψιμο, τρέμουλο και ζάλη. Πήγα 2 φορές στο νοσοκομείο γιατί νόμιζα ότι έχω κάτι αλλά η πίεση, το καρδιογράφημα και το οξυγόνο μου ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Σε κάποιες φάσεις νομίζω κιόλας ότι έχω τρελαθεί. Παρακολούθησα το πότε μου συμβαίνει και διαπίστωσα πως ακολουθεί συνήθως έπειτα από μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ. Όχι αμέσως, αλλά μετά από κάποιες ώρες. Δεν έχω εξετάσει ποτέ τον θυρεοειδή μου. Η μητέρα μου και η γιαγιά μου έχουν θέμα. Όμως δεν κάνουν καταχρήσεις και από όσο ξέρω το ελέγχουν χωρίς κάποια φάρμακα. Εγώ καπνίζω και αν πω να πιω πίνω αρκετά (π.χ. 5 – 6 ποτήρια κρασί). Μετά από υπερκατανάλωση αλκοόλ με έπιανε πάντα κάτι περίεργο, άγχος φοβίες και διάφορα άλλα αισθήματα που μου προκαλούσαν δυσφορία. Επίσης δεν μπορώ να ελέγξω τα νεύρα μου σε πολλές περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν συνδέονται όλα αυτά μεταξύ του. Χρειάζομαι βοήθεια και δεν ξέρω που να απευθυνθώ! Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι πολύ άσχημο αυτό που μου συμβαίνει και πολύ ενοχλητικό. Δεν το αντέχω και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Θέλω να κάνω αυτό που πρέπει για να τελειώνω με αυτή την ιστορία.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.