Κρίσεις πανικού και αντιμετώπιση

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Κρίσεις πανικού και αντιμετώπιση

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Anthi 1 έτος, 5 μήνες πριν.

• Συντάκτης

ctefi
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα, έχω «πέσει θύμα» κι εγώ απο το γνωστό φαινόμενο στις μέρες μας τις κρίσεις πανικού.Με ταλαιπωρεί τουλάχιστον 3 χρόνια,τον 1.5 χρόνο πιο έντονα μπορώ να πω και καθημερινά πλέον.Διάβασα το σχετικό άρθρο που έχει ανέβει σε αυτή την σελίδα και όλα τα συμπτώματα συν κάποια ακόμη τα παθαίνω συνέχεια εγώ χωρίς λόγο και αιτία.Αποφεύγω τα πάντα πλέον και φοβάμαι το οτιδήποτε που δεν μου παρέχει ασφάλεια μέσα μου.Έχω δοκιμάσει να πάω σε ψυχολόγο και αγωγή φαρμακευτική αλλά την σταμάτησα γιατί αποφάσισα να το παλέψω μόνη μου.δεν ήθελα να γίνω έρμαιο των φαρμάκων.Όσων αφορά τις πρώτες βοήθειες που λέει στο άρθρο ε εγώ κάνω ακριβώς τα αντίθετα για να ηρεμήσω. Αδιέξοδο μου φαίνεται αυτό το πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω με έχει πάει πίσω όλη μου την ζωή.

Anthi
    Συντονιστής

Γεια σου ctefi! Οι προτάσεις που γίνονται στο άρθρο είναι ενδεικτικές σύμφωνα με πληροφορίες γιατρών και παθόντων. Σίγουρα ο καθένας θα πρέπει να βρει τον «κατάλληλο» για τον ίδιο τρόπο να διαχειριστεί αυτές τις άσχημες στιγμές των κρίσεων. Προσωπικά βρήκα υποβοηθητικό να ρυθμιστούν στο για μένα ιδανικό επίπεδο οι ελεύθερες τιμές (FT3, FT4) και να λαμβάνω επιπλέον Βιταμίνες του συμπλέγματος Β και Μαγνήσιο.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.