Εξετασεις θυρεοειδούς

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Εξετασεις θυρεοειδούς

Αυτό το θέμα περιέχει 2 απαντήσεις, έχει 3 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Εύη Γιαζιτζόγλου 1 έτος, 1 μήνας πριν.

• Συντάκτης

Alex
    Συμμετέχοντας

Γεια σας και συγχαρητήρια για την σελίδα σας!Μας βοηθάτε πολύ και μας δίνετε δυναμη.Θα ηθελα κ εγω να παρω μια γνώμη αφου το τελευταίο καιρο παρατηρω καποιες έντονες ζαλαδες και ίλιγγο.Εχω χασιμοτο και οι τελευταίες μου εξετασεις βγηκαν άριστες οπως ειπε η γιατρος και να και τα αποτελεσματα:

Τ3: 0.9 Φυσιολογικες τιμες:0.6-1.9
    Τ4: 7.6 Φυσιολογικες τιμές:4.5-11
    TSH:3.6 Φυσιολογικες τιμες:0.5-5

Οι βιταμινες Β ειναι καλες και αυτες και η γιατρος πρότεινε ειτε νερο με λιγο αλατι για την πιεση ειτε να κοιταξω τα αυτια μου αφου με ταλαιπώρησαν και αυτα αρκετα.Το βαρος μου ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα,η διατροφή μου υγιεινή και γυμνάζομαι τακτικα.Οποιαδήποτε γνώμη η συμβουλή καλοδεχούμενη.
    Ευχαριστώ

smaragda74
    Συμμετέχοντας

καλησπερα αλεξ εγω δν πασχω απο χασιμοτο αλλα απο υποκλινικο υποθυροειδισμο κ τα δικα μα ποτελεσματα ειναι περιπου οπως τα δικα σου δηλ εχω Τ3 στο 1,67 Τ4 στο 11,4 και TSH στο 3,79 ομως παρατηρησα κατι κ θα θελα κ εγω αν το δω μαζι σας ….νοιωθω εξαντληση να και μ ειπε να συνεχισω τα 25mg του εφθιροξ …δν ξερω τι συμβαινει ζαλαδα οπςω εσυ κ ιλιγγο κ βουητο στα αυτια….δν εχω ιδεα περιμενω κ εγω οπως ευσ να δω αν απαντσηει κανεις που να ξερει να ηρεμησουμε σε ευχαριστω καλο βραδυ

Εύη Γιαζιτζόγλου
    Συντονιστής

Καλησπέρα!
    Τόσο ο υποθυρεοειδισμός όσο και η θυρεοειδίτιδα Χασιμότο έχουν συνδεθεί με συμπτώματα όπως ζαλάδες, ίλιγγο, αστάθεια βάδισης.
    Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι τα άτομα με υποθυρεοειδισμό συχνά εμφανίζουν ανωμαλίες στις τιμές και την κατανομή των ηλεκτρολυτών στο σώμα (π.χ. κάλιο, νάτριο, ασβέστιο, χλώριο). Οι ίδιοι ηλεκτρολύτες περιέχονται μεταξύ άλλων και στο υγρό που υπάρχει στο έσω αυτί.
    Ταυτόχρονα στον υποθυρεοειδισμό μπορεί να εμφανίζονται αλλαγές στα επίπεδα άλλων ορμονών και ενζύμων που ελέγχουν μεταξύ άλλων και τη λειτουργία των διαύλων των ηλεκτρολυτών στο έσω αυτί.
    Ο καλοήθης παροξυσμικός ίλιγγος θέσεως από την άλλη έχει συνδεθεί με τη θυρεοειδίτιδα Χασιμότο και την ύπαρξη των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων, ανεξάρτητα από τις τιμές της TSH και των θυρεοειδικών ορμονών.
    Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ:

«Βουίζουν τα αυτιά μου και έχω ζαλάδες…»

Ο ίλιγγος έχει συνδεθεί πέρα από τον υποθυρεοειδισμό και με άλλες μεταβολικές διαταραχές όπως με διαβήτη τύπου 2 και με υψηλά επίπεδα LDL- χοληστερίνης.
    Επισκεφτείτε κάποιον ΩΡΛ και συμβουλευτείτε τόσο εκείνον όσο και τον /την ενδοκρινολόγο σας…

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.