ειμαι πολυ μπερδεμενη…..θελω βοηθεια!!!

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Εργαστηριακές εξετάσεις (TSH, FT3, FT4, …) ειμαι πολυ μπερδεμενη…..θελω βοηθεια!!!

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Anastasia Farmaki 4 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

e77
    Συμμετέχοντας

καλησπερα….χρειαζομαι να τα πω καπου γτ νομιζω οτι δεν βγαζω ακρη τελικα.εχω διαγνωστει και εγω με hashimoto(υποθυροειδισμο)πριν καμια δεκαετια λογο μιασ μαστιτιδασ που δεν με εγκατελειπε ανα 6 μηνεσ νοσουσα.τελικα πηρα το χαπακι μου(medythirox 150 mg).μπορω να πω οτι για κανα 2 χρονια ηρεμισα αλλα παλι τα ιδια….μαστιτιδα!αλλα ταυτοχρονα ειχα απιστευτο αγχοσ παλι αυξηση βαρουσ και πολλα μα παρα πολλα νευρα….αυπνιεσ το βραδυ την ημερα κουρασμενη κ.α.τελικα αποφασισα να φυγω να παω στο χωριο μου (μονιμα) να ηρεμησω απο την εντονη ζωη τησ αθηνασ και να ειμαι ποιο κοντα στην θαλασσα που τοσο λατρευω.παλι για κανα δυο χρονια ολα ενταξει επαιρνα το χαπακι μου αλλα ενα μειον τησ επαρχιασ ανυπαρξια ενδοκρινολογων σε δημοσιο νοσκομειο και οι ιδιωτες γιατροι ακριβοι συν τισ εξετασεισ και εγω ανεργη για 3 χρονια.εδω και ενα χρονο προσπαθω με τον συντροφο μου να αποκτησουμε ενα παιδακι.δυστηχως κανενα αποτελεσμα αντιθετως μια μικρη καθηστερηση περιοδου 15 ημερων αλλα απο τεστ που εκανα ηταν αρνητικα.φοβερη αυξηση βαρουσ μεσα ενα μηνα 10 κιλα.φοβερο πρηξιμο και υπνηλια με πονοκεφαλουσ.εκανα ξανα καποιεσ προσπαθειεσ να δω ενδοκρινολογο οι τιμεσ ειναι οκ αρα το χαπι δεν αλαχτηκε.απλα ειχα πιασει δουλεια σε μια εταιρια security και η εναλαγη των βαρδιων με αποσυντονησαν.πριν κανα 3μηνο μου παρουσιαστηκε παλι η μαστιτιδα και μαλιστα πολυ εντονη σαν την πρωτη που επαθα πριν καμια δεκαετια.τελικα μεσω τηλεφωνικησ επικοινωνιασ με εναν ενδοκρινολο στην αθηνα μου ζητησε υπερηχο και αναλυσεισ αιματολογικεσ.ο υπερηχοσ εδειξε τον θυροειδη μου σε σμικρυνση τοσο που νομιζε ο γιατροσ εαν ειχα κανει θεραπεια με ιωδιο.φυσιολογικο μου ειπαν για hasmito εκανα και αιματολογικεσ TSH 1,16 και FT4 19,99 anti-TG 1.361 ΚΑΙ anti-TPO 134,10.ο γιατροσ μου ειπε οτι συνεχιζω κανονικα το χαπι.αλλα νιωθω οτι κατι δεν παει καλα.νιωθω οτι κατι αλλο ακομα χρειαζομαι να κανω γτ αυτο το χαπι δεν με βοηθαει….το ΝΙΩΘΩ ΓΜΤ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ …ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!!!!!

Anastasia Farmaki
    Συμμετέχοντας

Καλησπέρα.πράγματι,με το χάπι του θυρεοειδή δεν νιώθεις ποτέ οτι η ζωη σου πλέον κυλά φυσιολογικά,οτι συνεχίζεις απο εκεί που σταματησες οταν εμφανίστηκε το αυτοανοσο.δέξου τον καινούργιο σου εαυτό και προσπάθησε να βελτιώσεις τη ζωη σου απο δω και πέρα.για μένα κακώς σταματησες να δουλεύεις.Μήπως μπορείς να βρεις τωρα κάτι εκεί που μένεις;;;το βάρος σου πολύ δύσκολα θα επανέλθει στα φυσιολογικά,θελει πολλές θυσίες.τρωγε ελαφρά το βράδυ και ξεκίνα περπάτημα.φιλικά

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.