Απότομες μεταβολές ΤSH

Αυτό το θέμα περιέχει 3 απαντήσεις, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  magdoulini 7 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

GH
    Συμμετέχοντας

Καλημερα, θέλω να σας πω το προβλημα μου,μέσω διαγνωστεί hasimoto κ παιρνω Τ4 50 εδω κ 5 χρονια, οι τιμές στον ετήσιο έλεγχο tsh ηταν σταθερές κατω απο 2 πανω απο 1 μετα την αρχική ρύθμιση.

Το τελευταίο διάστημα ειχα έντονη κόπωση τς απογεύματα κ υπνηλία απο τις 10… Έκανα Τsh κ βγήκε 4.8, Πηρα την γιατρό που πηγαίνω κ μου σύστησε τηλεφωνικά να παρω την επόμενη δόση 70 κ να πάω για να μου γράψει εξετάσεις παλι. Μετα απο δυο μήνες με το νεο χάπι έκανα tsh στο 0.001, μου ειπε να παρω παλι το χάπι των 50 κ να πάω παλι για εξετάσεις μετα απο ένα μηνα, οπως κ έκανα κ ειναι tsh στο 8! Ποτε δεν ειχα τόσο μεγάλη τιμη, τι γίνεται εχω πανικοβληθεί!

Θέλω να ρωτήσω , φταίει η γιατρός? λόγω κρίσης έχουν βγει απο τον εοπυ πολλοί γιατροί κ τα ραντεβού αργούν σε όσους μείωναν στο σύστημα…

Φταίει η ωρα της λήψης χαπιού μηοως, στην τιμη που μου έδειξε μηδέν ειχα παρει το χάπι μια ωρα πριν το πρωι, ενώ προχθές που ηταν στο 8 την έκανα το απογευμα την εξέταση…επηρεάζει αυτο? υπάρχει καποια καμπύλη tsh μέσα στην μέρα? ξερω οτι ο χρόνος ημίωρης της Τ4 ειναι 4-5 μέρες οπότε δεν επηρεάζονται οι ορμόνες αλλα το tsh?
    Πρεπει να κανω εξετάσεις την ιδια ωρα,κ να εχω η οχι παρει το χάπι πριν?

Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος γιατρός στην αθηνα, κέντρο ειλικρινά εχω απογοητευτεί κ εκνευριστεί με τον εοπυ, δίνουμε τόσα λεφτα κ παροχές μηδενίκες πια…

magdoulini
    Συμμετέχοντας

τις εξετασεις για τις ορμονες του θυροειδους μπορουμε να τις κανουμε οποια ωρα της ημερας θελουμε,δεν επειρεαζονται απο κανεναν ημερισιο παραγοντα…καλο ειναι απλα,να μην παιρνουμε το χαπι μας την ημερα που θα κανουμε εξετασεις…

νομιζω χρειαζεσαι ρυθμιση της δοσης του χαπιου που παιρνεις και οι τιμες σου θα φτιαξουν…πιθανων να σου δωσει ο ενδοκρινολος, καποιες ημερες να παιρνεις την δοση των 50 και καποιες την δοση των 70 μεχρι να φτασει η tsh σου στις επιθυμητες τιμες…ετσι οπως τα γραφεις, το 50 ειναι λιγο για σενα και το 70 πολυ…μια μεση λυση θα ηταν μαλλον ιδανικη…

GH
    Συμμετέχοντας

Ευχαριστω για την απάντηση, αυτο που μου λες όμως έρχεται σε αντίθεση με την ημερήσια μεταβολή του tsh, μια το να αναφέρεις να μην παρω το χάπι την μέρα της αιμοληψίας υπονοεί οτι η ημερήσια λήψη χαπιού επηρεάζει έστω κ προσωρινά την τιμη της tsh…δηλ άλλη τιμη μια ωρα απο την λήψη κ άλλη 12 ωρες μετα…σωστά η κανω κάπου λάθος

magdoulini
    Συμμετέχοντας

δεν υπαρχει ημερισια μεταβολη και ουτε παιζει κανενα ρολο στο αποτελεσμα της εξετασης αν την κανεις πρωι ή απογευμα ή οποια αλλη ωρα της ημερας…χαπι ομως δεν παιρνουμε την ημερα της εξετασης,απορω πως δεν στο εχει πει ο ενδοκρινολογος σου…γενικως οτι φαρμακα και να παιρνουμε, τα παιρνουμε μετα την οποια εξεταση και οχι πριν…αλλα και να παρουμε το χαπι του θυροειδους, παλι δεν θα εχει μεγαλες μεταβολες η εξεταση,γιατι ετσι και αλλιως, η θυροξινη μενει στον οργανισμο μας για 4-5 ημερες…για να εχει παει ομως η tsh σου στο 8, σημαινει οτι η δοση που επαιρνες το τελευταιο διαστημα δεν σε καλυπτε…δεν ανεβοκατεβαινουν οι τιμες ξαφνικα…αλλα αν εναν μηνα παιρνεις δοση που δεν σε καλυπτει,τοτε ναι, μπορει η tsh σου να φτασει το 8…
    προτεινω να βρεις εναν ενδοκρινολογο που να σε παρακολουθει στενα και να σου ρυθμισει την δοση που χρειαζεται ο οργανισμος σου…

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.