Χασιμότο ή όχι ???

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  eleniCK 8 μήνες, 2 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

eleni1221
    Participant

Καλησπέρα σας,

Είμαι 27 χρονών και πάω αρκετα χρόνια σε ενδοκρινολόγο λόγω υποθυρεοειδισμού. Τα τελευαία χρόνια μάλιστα κάνοντας εξετάσεις που μου γράφει ο γιατρός οι τιμές είναι πάντα μέσα στα όρια. Έχω όμως αρκετά από τα συμπτώματα που διαβάζω κατά καιρούς στο διαδίκτυο που με παραπέμπουν στην νόσο Χασιμότο. Π.χ υπνηλία, αδικαιολόγητη κόπωση σε καθημερινή βάση, διαταραχές στην ψυχολογία μου, αδικαιολόγητη θλίψη κλπ κλπ. Είναι δυνατόν να έχω να κάνω και εγώ με αυτή τη νόσο και αν ναι γιατί κανείς γιατρός δεν μου την έχει αναφέρει ποτέ ? Δεν εμφανίζεται κάπως στις εξετάσεις? Τι με συμβουλεύετε να κάνω για να το ψάξω περισσότερο ?

eleniCK
    Participant

Τα αντισωματα (αντι-ΤΡΟ)-(αντι–Tg) και υπερηχο θυρεοειδους δεν εχεις κανει?Επισης δεν αρκει να ειναι εντος οριων οι τιμες.Πρεπει να ειναι πανω απο το μισο του ευρους η FΤ4 για να μειωθουν τα συμπτωματα.Επισης ζητησε να ελεγχθουν τυχον ελλειψεις σε βιταμινες/μεταλλα.(B12,D3,σιδηρος,φερριτινη,μαγνησιο).

Γιατί επιμένουν τα συμπτώματα; Τι μπορεί να φταίει;

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.