Τι βιταμίνες να πάρω;

Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  Mary 5 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Mary
    Participant

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φορουμ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω πάρει την σωστή πολυβιταμίνη. Αυτή μου την υπέδειξε φαρμακοποιός, κυρίως επειδή δεν έχει ιώδιο. Περιέχει: Εκχύλισμα Panax Ginseng G115, β-καροτενιο, D3, B1, B2, B6, B12, βιοτίνη, νικοτιναμίδιο, C, φυλλικό οξύ, ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρος, χαλκός, ψευδάργυρος, σελήνιο. Επίσης πόσο καιρό πρέπει να το λαμβάνω; 3 μήνες; 6; Ο λόγος που πήρα την πολυβιταμίνη ειναι ότι αισθάνομαι κόπωση. Δηλαδή ακόμα και το πρωί που ξυπνάω, αισθάνομαι κουρασμένη. Πήγα στον ενδοκρινολόγο και οι τιμές των ορμονών TSH κλπ ειναι στα φυσιολογικά επίπεδα. Όταν τον ρώτησα για βιταμίνες μου είπε να μην πάρω τίποτα και ότι ειμαι περδίκι. Είναι ρυθμισμένος ο θυροειδής και η προλακτίνη μου. Παίρνω θυροξίνη 25mg κάθε μέρα και 1 φορά την εβδομάδα dostinex μισό χαπάκι. Το dostinex το παίρνω 3 χρόνια τώρα επειδή είχα κρίσεις πονοκεφάλου σχεδόν κάθε μέρα και έκανα εξετάσεις και βρέθηκε υψηλή προλακτίνη. Οι πονοκέφαλοι έχουν περιοριστεί σε ελάχιστες μέρες μέσα στο μήνα (1-2). Επίσης λαμβάνω και σίδηρο κατά την περίοδο, γιατί γυρνούσαν οι πονοκέφαλοι όταν την είχα.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 5 μήνες πριν από  Mary

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.