Συμπτώματα

Αυτό το θέμα περιέχει 36 απαντήσεις, έχει 21 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  evitaro 1 έτος, 3 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Anthi
    Keymaster

Ως Χασιμοτάκι και εγώ (διαγνωσμένη εδώ και 3,5 χρόνια περίπου) έχω περάσει πολλά σκαμπανεβάσματα. Είχα και έχω συμπτώματα. Κάποια από αυτά υποχώρησαν με την καλύτερη ρύθμιση των ελεύθερων τιμών μου κάποια έμειναν. Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του φόρουμ. Τι συμπτώματα έχετε από το γιαπωνεζάκι μας;

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 χρόνια, 6 μήνες πριν από  Anthi

Nadia
    Participant

Καλησπέρα. Εγώ το γιαπωνεζάκι μου το «παντρεύτηκα» πριν 4 χρόνια, την χρονιά που παντρεύτηκα και τον σύντροφο μου, χαχαχαχαχα, αστεία σύγκριση.
    Από τότε άλλαξε η ζωή μου. Υπάρχουν φορες που δεν θέλω να σηκωθώ από το κρεββάτι, κάποιες που με πιάνει μελαγχολία και απογοήτευση και κάποιες άλλες που νομίζω πως το νευρικό μου σύστημα θα εκραγεί !
    Οι τιμές μου την τελευταία φορά ήταν φυσιολογικές αλλά έχω ένα χρόνο περίπου που δεν έχω κάνει εξετάσεις λόγω έλειψης ταμείου….
    Στο διαταύτα, το γιαπωνεζάκι μου φροντίζει να μην με αφήνει μόνη ποτέ, με τις κρυάδες του, με τις τάσεις λιποθυμίας όταν κάνει ζέστη , με την πτώση της λίμπιντο και γενικώς με διάθεση που σκαμπανεβάζει όποτε της καπνίσει. Ο καλός μου δείχνει μεγάλη κατανόηση και βρίσκεται πάντα δίπλα μου και χθες διαβάζοντας το «γράμμα από την Χασιμότο» έννοιωσε κι αυτός ένα μέρος της κατάστασης μου.
    Τελευταία προσπαθώ με εναλλακτικούς τρόπους να κάνω κάτι και το ψάνχω βαθύτερα.
    Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και να σας συγχαρώ για το μπλόγκ σας ! Είναι ότι ακριβώς χρειάζεαι ένας ασθενής χασιμότο . Η πληροφόρηση ως τώρα ήταν απολύτως ελιπής και οι γιατροί (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) αδιάφοροι.
    Και πάλι ευχαριστώ !

kyros
    Participant

Ναντια εγω και ο καλος σου σας νιωθουμε (οσο μπορουμε τουλαχιστον).Οπως νιωθω κι εγω την καλη μου…Τα συμπτωματα σου ειναι σαν να το εγραφε η καλη μου

Kiki
    Participant

Καλημερα και καλη χρόνια σε ολους!

Εμείς με τον άντρα μου ανακαλύψαμε πρόσφατα οτι και οι δυο έχουμε Χασιμότο!Είναι αυτό που λέμε χασιμότο με χασιμοτο δε σμίγει.. Σε εμας δεν ισχυει 🙂 Τα δικά μας συμπτώματα είναι κυρίως ψυχολογικά (κατάθλιψη,κακή διάθεση γενικα, αποφυγή κοινωνικών συναναστροφών κ.α) άλλα και κοποση, πονοκεφάλους και τριχόπτωση σε εμενα. Η γιατρός μου δεν μου έχει μιλήσει καθόλου για την επιδραση στην ψυχολογία της νόσου παρα μονο για την κόπωση (ψυχική κ σωματικη).Υπάρχει τροπος βελτίωσης της ψυχολογίας μας καθώς και αν θα εμφανίσουμε με τον Κάιρο και νέα συμπτώματα οπώς πόνους σε αρθρώσεις κτλ που αναφέρετε παραπανω;

Ευχαριστώ και συγχαρητηρια για το σάιτ.

Anthi
    Keymaster

Γεια σου Κική! Γέλασα πολύ με το μήνυμα σου! «Χασιμοτο με Χασιμοτο δε σμίγει»
    Είναι αλήθεια ότι τα σκαμπανεβάσματα τα έχω μετά απο πολύ καιρό ακόμα..
    Μεγάλη βελτίωση είδα εγώ προσωπικά μετά απο την σωστή ρύθμιση των ορμονών στα δικά μου προσωπικά-ιδανικά επίπεδα.δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες (http://hashimoto.gr/times-stohos)
    Ακόμα είδα βελτίωση με συμπλήρωμα διατροφής του συμπλέγματος Β. δλδ Β12, Β6, Β1 οι λεγόμενες Νευροβιταμίνες…
    Σίγουρα όμως με τον καιρό και άλλα μέλη του φόρουμ θα ανεβάσουν τις προσωπικές του εμπειρίες και τι βοήθησε εκείνους. Είμαι σίγουρη πως θα βρεις κι άλλες υποβοηθητικές προτάσεις.

teo
    Participant

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα σε αυτό το πανέμοφο και παράλληλα σημαντικό site.Στις 11/07/2006 αποφάσισε η Hashimoto να «συμβιώσει»μαζί μου..Απο τότε με συνεχείς αγωγές και εναλλαγή ενδοκρινολόγων αφού ουσιαστικά δεν έχουν πλήρη γνώση του αυτοάνοσου αυτού νοσήματος..προσπαθώ να είμαι καλά..Φυσικά αρκετά απο τα συμπτώματα που ήταν πολύ σημαντικά υποχώρησαν…όπως ταχυκαρδία,αυπνία,ανορεξία,απίστευτη υπερκόπωση…αλλά ορισμένα παραμένουν..όπως η έλλειψη επιθυμίας για κοινωνικές συναναστροφές..η παροδική κατάθλιψη..η σωματική κούραση..οι συχνές ημικρανίες..αλλά και η υπόταση.Καλώς σας βρήκα!

Anthi
    Keymaster

Καλώς ήθρες Θεοδόση! Χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας!

Pavlina
    Participant

Καλησπέρα! Είμαι και εγώ πλέον ένα Χασιμοτάκι… Για την ακρίβεια είμαι εδώ και 2 ώρες που έχω στα χέρια μου τα αποτελέσματα…
    Εδώ και λίγους μήνες προσπαθούσα να χάσω κάποια επιπλέον κιλά με αποτέλεσμα το γράφημα στον διαιτολόγο να θυμίζει καρδιογράφημα. Όρεξη αυξημένη κατά πολύ και ξεσπάσματα περίεργα για μένα… Στοιχεία που βίωνα όπως ξηροστομία, αίσθηση κόπωσης, αδυναμία να ξυπνήσω το πρωί, πονοκέφαλοι, μεταπτώσεις και άλλα πολλά πέρασαν απαρατήρητα…
    Μετά από την επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο και τα σχετικά παραπεμπτικά για έλεγχο τόσο του θυροειδή όσο και του σακχάρου/ινσουλίνης, καμπύλες, κτλ, το αποτέλεσμα έδειξε anti-TG σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Προς το παρόν το πρώτο σοκ πέρασε, μιλώντας με φίλους «συν-χασιμοτάκια», διαβάζοντας άρθρα και τις δικές αναρτήσεις, περιμένω να ξεκινήσω σιγά σιγά τη θεραπεία ώστε να βάλουμε τον Ιάπωνα στη θέση του…
    Χαμόγελο, θετική σκέψη, σωστή διατροφή και άσκηση, τα όπλα ενάντια στο Γιαπωνεζάκι…

Anthi
    Keymaster

Γεια σου Pavlina! Καλώς ήρθες στην παρέα του forum μας!

poleinikos
    Participant

Καλησπέρα και απο μένα χαίρομαι που μιλάω με ανθρώπους που έχουν τη νόσο Χασιμότο με την ενοια οτι θα πω τον πόνο μου και θα με καταλάβετε.λοιπον απο μικρός και εγω είχα συπτωματα άγχους κρίσεις πανικού μιρμιγκιασματα στο σώμα ολα αυτα πριν μάθω τι εχω οταν βρηκα οτι εχω Χασιμότο πείρα χαπάκι και το παίρνω μεχρι σημερα οι τιμές μου ειναι φυσιολογικές ft3 2,95 ft4 1,9 tsh 1,4 tg4 anti-t 70 a-pro 4000 anti-m2100 tis ekana se pyriniko ergastirio.Λοιπον τωρα θα σας πω τον πόνο μου απο τη στιγμή που πείρα χάπι και έμαθα οτι εχω Χασιμότο πριν πολλα χρονια πάντα είχα κρίσεις πανικού σε μικρο βαθμό δηλαδή στα 10 χρονια να εχω πάθει 10 φορές ξαφνικές αδιαθεσίες χωρις λόγο στα καλα καθούμενα όπου επερνα τηλ τη μάνα μου να με ξεμετιαζει μπας και ειναι μάτι αίσθημα κούρασης προβληματα στον ύπνο και ολα αυτα σε περίοδο άγχους μεγάλου όπου έφτασα στα όρια μου μετα που παντρεύτηκα και κάναμε παιδάκι νε τη γυναίκα μου και όπως καταλαβενεται το αγχος εκτοξευτηκε μαζί και τα συπτωματα μεχρι και ιδεοληψίες είχα και αποφάσισα να παω σε ψυχίατρο όπου μου είπε οτι πάσχω απο αχωδη διαταραχη και μου έδωσε αντικαταθλιπτικα και μου είπε οτι όσοι έχουν Χασιμότο ειναι ποιο πολυ το ποσοστό να κάνουν αχωδοι διαταραχη ο ενδοκρινολογος επιμένει οτι αφού οι τιμές σου ειναι φυσιολογικές ο Χασιμότο δεν εχει καμία σχέση με την αχωδη διαταραχη.και τέλος το εχω αποδεχτεί οτι κάτι δεν παει καλα στον εγκέφαλο μου αλλά μεσα μου κάτι νε τρώει οτι κάπου επιρεαζει και ο Χασιμότο .για πείτε μου τωρα πόσο τρελός ειμαι χαχαχα περιμενω απαντήσεις σας ευχαριστω

Anthi
    Keymaster

Γεια σου @poleinikos!
    Είναι αλήθεια ότι ο θυρεοειδής επηρεάζει την ψυχολογία και η ασθένεια μας φέρνει πράγματι κρίσεις πανικού και παρόμοιες αντιδράσεις. Δεν θα πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου «τρελός» γιατί έρευνες δείχνουν ότι δεν είναι όλα μέσα στο μυαλό μας, αλλά οφείλονται πράγματι στη νόσο της Χασιμότο. Δες π.χ. τα άρθρα
    http://hashimoto.gr/otan-o-thireoidis-pezi-me-to-mialo-ke-ti-diathesi
    http://hashimoto.gr/pos-epidra-o-thireoidis-stin-psichologia
    http://hashimoto.gr/krisis-panikou-pos-na-tis-antimetopiso
    Συμπτώματα που επηρεάζουν την ψυχολογία μπορεί να φέρει βέβαια και κάποια έλλειψη βιταμινών όπως η έλλειψη κάποιας βιταμίνης του συμπλέγματος Β.
    Βλ. άρθρο http://hashimoto.gr/mipos-echete-ta-sichna-ta-nevra-sas
    η Βιταμίνη Β12 βλ. άρθρο http://hashimoto.gr/7-1-erotisis-gia-ti-vitamini-v12
    ή και η βιταμίνη D3 βλ. άρθρα http://hashimoto.gr/thireoiditida-hashimoto-ke-vitamini-d και http://hashimoto.gr/mou-lipi-vitamini-d-kante-to-akoloutho-test
    Μήπως έχεις έλλειψη κάποιου στοιχείου, όπως π.χ. βιταμίνες, ιχνοστοιχεία ή μέταλλα; Μίλησε με τον γιατρό σου, ίσως είναι καλό να τα ελέγξεις και αυτά.

Ηλιάνα
    Participant

Καλησπέρα!και γω πριν λιγες ωρες εμαθα οτι εχω χασιμοτο!εχω συνδρομο πολυκυστηκων ωοθηκων και ο γυναικολογος μου εδωσε να κανω εξετασεις για καποιες ορμονες και για θυρεοειδη…δεν εχω παει σε ενδοκρινολογο διοτι μολις το εμαθα!ο γυναικολογος μου το ειπε!μολις τ ακουσα δεν εδωσα πολυ σημασια μου ερχοταν να γελασω καθε φορα που ελεγε χασιμοτο!τωρα καταλαβαινω γιατι εχω χασει κιλα ενω τρωω πολυ και ανθυγιεινα οπως και γιατι νιωθω κουρασμενη,ταχυκαρδια και πολλα αλλα.!Οι γονεις μου δεν το εχουν παρει σοβαρα και δν με καταλαβαινουν και αυτο με στενοχωρει η αληθεια ειναι.!Λενε σιγα δεν εχεις τιποτα αλλα εγω ανησυχω και δεν ξερω τιποτα για αυτο το νοσημα Μονο οτι διαβασα εδω!

Anthi
    Keymaster

Γεια σου Ηλιάνα!
    Είναι αλήθεια ότι θα χρειαστεί να μάθεις για την ασθένεια αυτή και να ενημερωθείς ανάλογα. Σίγουρα θα πρέπει να συζητήσεις ανοιχτά και με τον ενδοκρινολόγο σου . Στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας μας υπάρχει μια μπάρα με επιγραφή «search» εκεί θα μπορείς να γράψεις μια λέξη κλειδί και να βρεις σχετικά άρθρα που σε ενδιαφέρουν γύρω από τον Θυρεοειδή, την Hashimoto Θυρεοειδίτιδα και άλλες παθήσεις που σχετίζονται με αυτήν.
    Για αρχή ίσως σου φανεί ενδιαφέρον το ακόλουθο άρθρο…http://hashimoto.gr/ego-ke-to-aftoanoso-mou-pos-na-to-apodechto

Eleni K.
    Participant

Καλησπερα κι απο μενα. Εμαθα πριν ενα μηνα περιπου πως κι εγω εχω Χασιμοτο αν και εδω και πολυ καιρο υποπτευομουν οτι εχω καποιο προβλημα με θυρεοειδη. Απο 15 χρονων ειχα παντα παραπανησια κιλα, προβληματα με το αγχος δεν ειχα ποτε μεχρι προσφατα, αλλα το συσχετιζα με την δουλεια μου περισσοτερο, παρα με καποια ασθενεια…Ισως και η κατασταση στην οικογενεια να μην βοηθουσε ωστε να καταληξω να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο. Πηγα ομως μιας και αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με την υγεια μου και με το καλημερα σας στον υπερηχο φανηκε και υστερα κι απο τις αιματολογικες εξετασεις επιβεβαιωθηκε κι 100% οτι εχω Χασιμοτο. Ξεκινησα αμεσως τα χαπια και κανω και μια προσπαθεια να κανω διατροφη…
    Απο τοτε που εμαθα για την νοσο, προσπαθω να παρατηρω τα συμπτωματα…Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω μεγαλο θεμα με τον υπνο…Την μια μερα εχω αυπνιες, την αλλη και 10 ωρες να κοιμηθω παλι νυσταζω…Πακετο παει και η αισθηση κοπωσης προφανως…
    Καταθληψη δεν πιστευω πως ειχα ποτε, ουτε κρισεις πανικου…Αλλαγες ομως απο την κακοκεφια σε τρελα κεφια μπορω να πως πως ειχα.
    Απο τοτε που ανακαλυψα το site αυτο εχω βρει πολλες απαντησεις στις αποριες που εχω (και δεν ηθελα να ενοχλω τρεις και λιγο την γιατρο μου). Κανετε πολυ καλη δουλεια!
    Μια ερωτηση ηθελα να κανω την οποια με ρωτησε η μητερα μου σημερα: «Τωρα που παιρνεις τα χαπια πως νιωθεις? Βλεπεις καμια διαφορα?» Κι εγω δεν ηξερα τι να απαντησω…ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ???
    Ευχαριστω πολυ.

Maria Vrahati
    Participant

Καλημέρα σας..
    Η νόσος του Κυρίου αυτού με χτύπησε κι εμένα πριν 4 χρόνια.
    Συγκεκριμένα ( είχα συμπτώματα πολλά αλλά τα αγνοούσα) έκανε την εμφάνιση του μάλλον άσχημα για μένα.
    Έπαθα κολπική μαρμαρυγή εντελώς ξαφνικά ένα πρωί προσπαθώντας να σηκωθώ από το κρεββάτι μου με πολύ κόπο. Είχα κι εγώ πρόβλημα με το πρωινό ξύπνημα αλλά δεν του έδινα σημασία.
    Προσπαθώντας λοιπόν να σηκωθώ έπεσα μπροστά στο κρεββάτι.
    Φυσικά έτρεξε ο σύζυγος να με σηκώσει και βέβαια δεν μπορούσε να καταλάβει τι μου συνέβαινε.
    Στο νοσοκομείο επίσης δεν καταλάβαιναν πως έπαθα κολπική μαρμαρυγή αφού η καρδιά δεν έδειχνε κάτι παθολογικό.
    Τελικά όταν βγήκαν όλες οι εξετάσεις που μου είχαν κάνει διαπιστώθηκε ο κύριος Χασιμότο!!!
    Έκτοτε ζω μαζί μου και με τον συζυγό μου φυσικά, ο οποίος τι να κάνει αποδέχτηκε την ύπαρξη του στο πλάι μας.
    Φυσικά μου έδωσαν χαπάκι και χαπάκι να μην ξαναπάθω κολπική μαρμαρυγή και σήμερα είμαι καλύτερα.
    Όλα τα παραπάνω που διάβασα τα έχω κι εγώ και συμφωνώ με τον κύριο που αναρωτιέται πόσο τρελλός είναι… Πόσες φορές έχω αναρωτηθεί αγαπητέ μου δεν λέγεται
    Καλώς σας βρήκα λοιπόν!!!!

poleinikos
    Participant

Kalispera tha ithela na anoikso Mia near sizitisi oso afora tous giatrous endokrinologous diladi onomata giatron pou me empiries sas sas voithisan ayto to Leo giati se osous exo paei ayta ta endiaferonta stoixeia pou diabazo sto sait sas den ta gnorizoun

din
      Participant

Καλησπέρα,

Έχω θυρεοειδίτιδα hashimoto ή τουλάχιστον το έχω μάθει εδώ και 4 χρόνια. Βρήκα την ασθένεια λόγω φοβερής φαγούρας ενός μήνα και πολύ έντονης τριχόπτωσης. Η δερματολόγος, μου σύστησε να κάνω εξετάσεις θυρεοειδή. Τα συμπτώματα που είχα πριν την ανακαλύψω ήταν κυρίως μελαγχολική διάθεση, κόμπος στον λαιμό σαν να κόλαγε…, πολλά νεύρα και μη συγκέντρωση. Οι ενδοκρινολόγοι που με εξέτασαν ειλικρινά δεν τους είδα να κατάλαβαν και πολλά από αυτά που τους περιέγραφα, καθώς κόντεψα να μείνω καραφλή (να σημειώσω ότι είχα πριν την ανακάλυψη πολλή πλούσια κόμη) και κοίταζαν μόνο τις εξετάσεις. Τελικά επειδή γύρισα αρκετούς συμβιβάστηκα με τον καλύτερο από αυτούς και τώρα έχω σταθεροποιηθεί. Έχω πολλά και διάφορα ανακαλύψει σε αυτό το διάστημα των τεσσάρων χρόνων αλλά κατά γενική ομολογία δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη από κάποιον ενδοκρινολόγο.

Ευχαριστώ

dina
    Participant

Καλησπέρα σας.

Πριν μερικες ημέρες ανακαλυψα οτι οι τιμες του θυροειδη ειναι υψηλες και οι περαιτερω εξετασεις εδειξαν τελικα οτι εχω χασιμοτο.
    Την τελευταια φορα ειχα κανει γενικη εξεταση του θυροειδη το 2013 και οι τιμες ηταν καλες.

Αρχισα εδω και λιγες μερες να παιρνω Τ4. Η ερωτηση μου εχει να κανει με το εξης θεμα , εχω εδω και 11 χρονια καταθλιψη και παιρνω τα 6-7 χρονια απο αυτα αντικαταθλιπτικα, ειναι δυνατον τα προηγουμενα χρονια που οι τιμες του θυροειδη ηταν καλες να εφταιγε το χασιμοτο για την καταθλιψη μου; υπαρχει περιπτωση να νιωσω καλυτερα τωρα που το ανακαλυψα; γιατι τα αντικαταθλιπτικα ολα αυτα τα χρονια ναι μεν βοηθουσαν αλλα οχι και πολυ. και αυτο το διαστημα ειχα αρχισει να νιωθω πια μεγαλη απελπισια αφου δεν εβρισκα γιατρεια με την καταθλιψη μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Καλησπέρα! Η διάγνωση της θυρεοειδίτιδας Χασιμότο στηρίζεται τόσο στην παρουσία αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων όσο και στην υπερηχογραφική εικόνα.
    Η Χασιμότο μπορεί να παραμένει για πολλά χρόνια στην ευθυρεοειδική της μορφή, σε αυτήν την περίπτωση οι τιμές (φαντάζομαι εννοείς την TSH, την Τ3 και την Τ4) είναι καλές, εννοώντας εντός ορίων του εργαστηρίου, αλλά ο θυρεοειδικός ιστός καταστρέφεται αργά λόγω της ύπαρξης των αντισωμάτων.
    Είναι λοιπόν πολύ πιθανό να έχεις τα αντισώματα εδώ και αρκετά χρόνια.

Υπάρχουν πολλές έρευνες που έχουν συνδέσει την ύπαρξη των αντιθυρεοειδικών αντισωμάτων με την κατάθλιψη, ακόμη και αν δεν έχει επηρεαστεί η λειτουργία του θυρεοειδούς.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις και στο άρθρο: http://hashimoto.gr/katathlipsi-agchos-ke-thireoidis/

Είναι πολύ πιθανό να δεις με τη θεραπεία με θυροξίνη σοβαρή βελτίωση και στο ευχόμαστε!
    Έχε υπόψη ότι η βελτίωση των συμπτωμάτων δεν έρχεται άμεσα, χρειάζονται κάποιες εβδομάδες θεραπείας, θα πρέπει ενδεχομένως να αναπροσαρμοστεί και η δόση σου στην πορεία, δείξε λιγάκι υπομονή και μίλησε και με το γιατρό σου. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά!

dina
    Participant

Ευη, ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου.

Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολους μας.

<3

olgaM
    Participant

Καλημέρα σας!
    Χαίρομαι πολυ που βρηκα αυτο το site γιατι πραγματικα, περιέχει πολλες πληροφοριες για οσους εχουμε Hashimoto και προσωπικές μαρτυρίες οτι δεν ειμαστε μόνοι! Βλεπω οτι πολλα απο τα συμπτώματα που διαβάζω σ’αυτη την ενότητα τα εχω και γω και πολλα απ’αυτα μεχρι πρόσφατα δεν θεωρούσα οτι συνδέονται με τον θυρεοειδή.
    Ανακάλυψα οτι εχω Hashimoto πριν απο 2,5 χρονια οταν ενας έντονος πονος νεύρου στο κεφάλι με οδήγησε στο νοσοκομείο. Φοβήθηκα πολυ, αλλα εκει μου ειπαν οτι πρεπει να ελέγξω τον θυρεοειδή μου. Αφου απέκλεισα κάποιο νευρολογικό προβλημα μετα απο εξέταση σε νευρολόγο, εκανα εξετάσεις που ομως έδειξαν οτι ειμαι ευθυρεοειδικη. Επόμενες εξετάσεις που περιείχαν τα αντισώματα του θυρεοειδούς, έδειξαν έντονη διεργασία στην περιοχή και ο υπέρηχος το επιβεβαίωσε. Αρχικά ημουν στο στάδιο της παρακολούθησης, ομως κατα καιρούς ένιωθα διαφορα συμπτώματα οπως βάρος στο κεφάλι, πονοκέφαλοι σαν ημικρανίες, σφίξιμο στον λαιμό, ζαλάδες, αισθηση οτι δεν βλεπω καθαρα και για κάποιο διάστημα ειχα έντονες ταχυπαλμίες, αισθημα παλμου στον λαιμό, έκτακτες καρδιακές συστολές πολυ αισθητές ακομη και κατα τη διάρκεια του ύπνου. Σκέφτηκα οτι ισως εχω καρδιολογικό προβλημα γιατι στο μεταξυ παρέμενα ευθυρεοειδική και ο ενδοκρινολόγος έλεγε οτι ειμαι μια χαρα. Ο καρδιολόγος δεν βρήκε κάποιο προβλημα και διαγνώστηκα με φλεβοκομβικη ταχυκαρδία που ο ίδιος απέδωσε πιθανόν στον θυρεοειδή. Ξεκίνησα αγωγή για την ταχυκαρδία και κολυμβητηριο για ν’αποκτησω αντοχή και να ρίξω τις σφυγξεις μου σε πιο χαμηλά επίπεδα.
    Μετα απο εναν μηνα, σκέφτηκα να κανω παλι εξετάσεις οπου διαπιστώθηκε οτι εχω υπερθυρεοειδισμο με TSH 0,06! Ξεκίνησα αμέσως αγωγή με αντιθυρεοειδικα και τοτε ο ενδοκρινολόγος συμφώνησε οτι τελικα, γι’αυτο ειχα τα συγκεκριμένα συμπτώματα!
    Πέρασε καιρός ώσπου να νιώσω πως ηρέμησαν, μάλιστα για κάποιο διάστημα δεν ειχα καθολου περίοδο, πραγμα που οφειλόταν και σε αυτο(εκτος απο τις πολυκυστικες ωοθήκες που εχω χρονια).
    Το τελευταίο διάστημα, εμφανίζω παλι έντονα συμπτώματα οπως πονοκεφάλους, νευροπονους, ατονία, κυκλοθυμική διάθεση που εχει να κανει περισσοτερο με τη σωματική κατασταση, άλλοτε νιώθω οτι εχω πολλη ενέργεια και μετα απο λιγο νομιζω οτι δεν με κρατάνε τα πόδια μου και οτι θα πέσω κατω. Νιώθω ζαλάδες, πλακώματα στο στήθος που έρχονται και φεύγουν και εχω έκτακτες συστολές. Παρ´ολο τον καθησυχασμό του ενδοκρινολόγου, πιστευω πως παλι ισως κανω υπερθυρεοειδισμο γι’αυτο και θα κανω εξετάσεις νωριτερα απο οτι μου συστησε καθως τα συμπτώματα αυτα μου θυμίζουν οτι ειναι κατι που μου εχει ξανασυμβεί. Μπορει τοτε να μην ήξερα που οφείλεται και να σκεφτόμουν οτι ειναι σοβαρά συμπτώματα για να οφείλονται αποκλειστικά στον θυρεοειδή, αλλα τωρα ξερω οτι ειναι κατι τετοιο. Ισως οι ενδοκρινολόγοι να αρκούνται στο αποτελεσμα που βλέπουν στο χαρτί, φυσιολογικές τιμές που σημαίνουν οτι ολα ειναι καλα ακομη και αν εμεις νιώθουμε οτι κατι αλλάζει. Ειναι σημαντικό να σε καταλαβαίνουν οι αλλοι γιατι για καιρο ένιωθα οτι εχω κάποιο προβλημα ψυχολογικό καθως μου έλεγαν ολοι οτι ειναι στο μυαλο μου και μονη μου προκαλώ ψυχοσωματικά συμπτώματα. Εγω ξερω οτι πριν απο αυτη την ιστορία δεν ειχα ουτε φοβιες πως θα πάθω κατι, ουτε κρίσεις πανικού που να νομιζω οτι μπορει να πεθάνω. Επισκέφθηκα ψυχολόγο και με βοήθησε πολυ σε αυτο, ηταν ενημερωμένη για τα αυτοάνοσα και το τι προκαλούν. Οταν ομως αρχίζουν τα συμπτώματα παντα σκέφτομαι πρώτα μήπως ειναι κατι αλλο, καποια ασθένεια και μετα λέω οτι παλι ειναι ο θυρεοειδής.
    Ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνώμη για το μεγαλο μήνυμα, απλα χάρηκα που μπόρεσα να πω το προβλημα μου καπου που θα με καταλάβουν! Επισης, απέρριψα ενδοκρινολόγο που οταν για τις ταχυπαλμίες μου ειπε να παρω ηρεμιστικό! Ευχαριστω, αλλα ειχα δικιο, κατι δεν πήγαινε καλα με τον θυρεοειδή μου.

poleinikos
    Participant

Καλησπέρα θα ηθελα μια βοήθεια θελω να κανω την καθιερωμένη εξετάση που κανω κάθε έξι μήνες για τις ορμόνες απλα ψάχνω ένα ενδοκρινολογο που να γνωρίζει ολα αυτα τα αθρα του site και οχι να παω και να μου πει τα ίδια πχ ειναι καλές οι ορμόνες γεια .εχω ξανακάνει post poio πανω που αναφέρω τα συπτωματα μου απλα αυτο που βλεπω οτι όλοι για τα συπτωματα μας λέμε το θέμα ειναι τη κανουμε να τα λύσουμε

και το χειρότερο να περνεις χάπι και να συνεχίζουν

Eutuxia
    Participant

Γεία σας και από εμένα που μόλις χθές έμαθα και εγώ τα νέα μου για το νέο μου απόκτημα !! Και ξεκινάμε θεραπεία με Τ4 !!
    Είμαι 26 ετών , ένα σύνολο συμπτωμάτων με οδήγησαν στο να τσεκάρω και το θυροειδή μου.
    Αποτελέσματα : Φλεγμονή και ύπαρξη βρογχοκήλης καθώς και αυξημένα αντισώματα.
    Η κακή διάθεση μου και η κόπωση πολύ έντονα συμπτώματα.
    Αυτό όμως που με οδήγησε κυρίως στο να τσεκάρω το θέμα μου , είναι ένας χρόνιος κοιλιακός πόνος , αφού εδώ και περίπου 3 μήνες εξετάζω το φαινόμενο του πόνου , αιματολογικες εξετάσεις- ορμονολογικες – υπέρηχους – ακτινογραφίες ! Καμία βλάβη , κανένα πρόβλημα ! Ο χειρούργος που με είδε μου μίλησε για σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου… Διαβάζοντας λέω μπλέξαμε !
    Ο παθολόγος μου ανέφερε πως αυτό μπορεί να σχετίζεται και με το θυροειδή μου. Λίγα site αναφέρουν κάτι τέτοιο , και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δεν έχει αυτή την άποψη.
    Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο? Ή έχετε κάποια εμπειρία?
    Θέλα να ελπίζω ότι ευθύνεται το »γιαπωνεζάκι » για αυτό , έτσι ώστε να έχω ελπίδες ότι θα σταματήσω να πονάω!!!!!
    Δύναμη σε όλους , και θετική σκέψη !! Το’χουμε παιδιά !!

Anthi
    Keymaster

Καλησπέρα @eutuxia! Είναι αλήθεια ότι μια χρόνια αυτοάνοση νόσος επηρεάζει και επηρεάζεται από το πεπτικό σύστημα.
    Ίσως σε βοηθήσουν τα ακόλουθα άρθρα

Τι σχέση έχει ο θυρεοειδής αδένας με το έντερο;

Hashimoto, ενοχλήσεις στο στομάχι και Βιταμίνη Β12

Πόνος στο στομάχι – Τι σημαίνει; Κάντε το τεστ!

Ένας χρόνιος κοιλιακός πόνος μπορεί να έχει να κάνει με το πεπτικό σύστημα ωστόσο μπορεί να προέρχεται και από άλλα όργανα, όπως π.χ. ήπαρ ή ακόμα από κάποια δυσανεξία – ευαισθησία.

Ίσως εδώ σε βοηθήσουν τα παρακάτω άρθρα:

Ήπαρ, χοληδόχος κύστη και θυρεοειδής αδένας – παιχνίδι για τρείς

Μήπως έχω ευαισθησία στην ισταμίνη;

Δυσανεξία – Ευαισθησία στη λακτόζη και αυτοάνοσο νόσημα

Γλουτένη – πραγματικός εχθρός ή απλή φοβία;

Τέλος, ένας τέτοιος μόνιμος πόνος μπορεί να σχετίζεται με κάποιο 2. αυτοάνοσο νόσημα π.χ. κοιλιοκάκη (βλ. άρθρο http://hashimoto.gr/thireoeidis-glouteni-koiliokaki )

Maria
      Participant

Πριν απο 2 μήνες περίπου συνηδειτοποιησα οτι εχω Χασιμότο χωρίς όμως κανεις ούτε ενδοκρινολόγος ούτε γυναικολόγος να μου εξηγούν περί τίνος πρόκειται. Απόψε διαβάζοντας συνηδειτοποιησα γιατι εχω συνεχως πριςμενα μάτια χέρια πόδια, γιατι εχω μυϊκούς πόνους, ορμονικά θέματα, εξάντληση κτλ κτλ. και να τονίσω οτι ο ενδοκρινολόγος μου είπε οτι το σύνδρομο που εχω ειναι ασυμπτωματικο!!!!
      Γνωριζουμε κάποιους γιατρούς ενημερωμένους σχετικά;

kyra
    Participant

Kαλησπερα παιδια καλως σας βρηκα!Ειμα 34 χρ και εχω θυρεοειδη εκ γεννετης που κανεις βεβαια δεν διαπιστωσε σε εμενα τοτε!Περνοντας λοιπον τα χρονια και μπαινοντας στην εφηβεια μεσα σε 2 μηνες περνω 30 κιλα σε ηλικια 14 χρ!Λογω οτι εκενη τη περιοδο εχασα το πατερα μου απο πνευμονικο οιδημα και ανακοπη στα 53 του χρ κανεις δε μπορεσε και τοτε να ασχοληθει μαζι μου.Θυμαμαι τον εαυτο μου να εχει πονους σε ολες τις αρθρωσεις και τωρα πια καταλαβανωοτι ειχα και τους πονους του καρπιαιου σωληνα γιατι τοτε δεν ηξερα καν τι ηταν αυτο το πραγμα και λογο ηλικιας απλα το προσπερνουσα!Εχοντας πολλα φτερουγισματα πολλες ψυχολογικες μεταπτωσεις στην ηλικια των 15 μου πηγαινω με το γαμπρο μου στο καρδιολογο εξηγωντας μας οτι η καρδια δεν εχει κανενα προβλημα και οτι πρεπει να κοιταξω το θυρεοειδη μου! Ξερω δε θα το πιστεψτε αλλα και παλι κανεις δεν εδωσε σημασια παρολο που η μητερα μου εχει το ιδιο προβλημα απο μικρη και εχοντας κανει και αφαιρεση δεν εδωσε καμια βαση σε τιποτα απο ολα αυτα!Περνωντας τα χρονια για να μη μακρυγορω χανοντας στο ξεκαρφωτο 40 κιλα σε 5-6 μηνες εχοντας ιδεοληψες κρισεις πανικου αγχος φοβιες και καταθλιψη βρισκω δουλεια σαν πωλητρια και συζητωντας με την αφεντικινα μου τοτε καλη της ωρα εφτασα να παω στο γιατρο μου που εχω απο τοτε και με παρακολουθει εδω και 15 χρ ανελειπως!Εμενα λοιπον αυτος ο αγαπητος κυριος χασιμοτο με εχει εξουδετερωσει σε πολλες φασεις της ζωης μου αλλα ποτε δε το εβαλα κατω παντα ξερω ποτε χτυπαει και τον προλαβαινω στο τσακ αφου βεβαια εχουν προηγηθει ολα του τα συμπτωματα και σωματικα και ψυχολογικα και αφου βεβαια και μετα την αναλογη αυξηση του χαπιου συνεχισουν για λιγο ακομα!Αυτη τη στιγμη περνω 150mg θυροξινης και εχω την εντυπωση οτι περνωντας τα χρονια μου θα περνω στο τελος ολο το κουτι [αχχααχχαχαχααχ]ελπιζω πως οχι!! Ξεχασα να αναφερω οτι αργησα να κανω το πολυποθητο μωρο που λαχταρουσα λογο του κυριου αυτου αλλα και παλι τα καταφερα και εχω ενα υπεροχο κοριτσακι 3 χρ πια!! Εχω επσκεφτει ψυχιατρο εχω κανει αγωγη για ολα τα παραπανω ψυχολιγικα συμπτωματα μου γιατι γεννοντας επαθα τοξικοθυρεοειδιτιδα φτανοντας το TSH μου στα 33,0 παρακαλω! Αυτη λοιπον τη στιγμη που σας γραφω εχει παλι παρει τον ανηφορο λογο μιας επεμβασης χολυστεκτομης που εκανα πριν 5 μηνες!Τωρα ειμα στη διαδικασια της ρυθμισης παρεα βεβαια με την κουραση την ξηροδερμια την τριχοπτωση τις ιδεοληψιες μου το αγχος μου τα παραπανισια μου κιλα τα νευρα μου και βεβαια την καταθλιψη μου χωρις βεβαια να με νοιαζει διολου γιατι ξερω ειναι δικα του τερτιπια.Ξερω οτι σας ζαλισα αλλα τα εγραψα ολα αυτα γιατι θελω σε οποιον μας διαβασει να μην αφησει ουτε μια στιγμη τα παιδια του αν εχει η οταν κανει χωρις ελεγχο!Ας μη ξεγελιομαστε εινα μια κεντρικη ορμονη του οργανισμου μας που ρυθμιζει ολο το συστημα απο την τριχα της κεφαλης μεχρι και το μικρο δαχτυλακι του ποδιου μας!Και τελειωνοντας ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν βοηθανε οι βιταμινες με το συμπλεγμα Β και το σεληνιο και σε τι ποσοτητες πρεπει να τις περνουμε!! Καλως σας βρηκα παιδια και ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσει να υπαρξει μια αποτελεσματικη μεθοδος και θεραπεια ετσι ωστε να δωσουμε σουτ μια και καλη σε αυτο το ΚΥΡΙΟ που τα εχει βαλει μαζι μας!!!!

Anthi
    Keymaster

@kyra! Μας δίνεις κουράγιο!!!

Anthi
    Keymaster

Αγαπητή @eleni Karypidou! Συγνώμη για την καθηστεριμένη απάντηση, καθώς «γυρνούσα» τις σελίδες στο Forum είδα, ότι ίσως να μην απαντήθηκε η απορία σου. Βλέπεις η απάντηση είναι πολύ απλή. Όταν αποδίδει η θεραπεία, μειώνονται δραστικά τα συμπτώματα, στα περισσότερα άτομα μάλιστα εξαφανίζονται τα συμπτώματα. Το θέμα είναι αν όντως η θεραπεία που ακολουθείς είναι η κατάλληλη για εσένα. Όπως θα είδες και σε πολλά άρθρα, οι ειδικοί πια τονίζουν ότι οι «φυσιολογικές τιμές» δεν είναι το κριτήριο, αλλά το πώς νιώθει ο ασθενής. Εφόσον λοιπόν δεν νιώθεις καλύτερα, θα πρέπει να απευθυνθείς στον ενδοκρινολόγο σου και να το συζητήσετε ανοιχτά εκ νέου το θέμα. Ίσως μάλιστα φταίει κάποια έλλειψη βιταμινών, ιχνοστοιχείων ή μετάλλων που σου φέρνει όλα αυτά τα συμπτώματα! Αυτά όλα μπορούν να ελεγχθούν με αιματολογικές εξετάσεις.

dina
    Participant

Καλησπέρα σας,
    Χαιρομαι που υπαρχει ααυτο το τοσο σημαντικο site.ηθελα ναα ρωτησω κατι σχετικα με τα συμπτωματα μου.πριν τεσσερις μηνες εμαθα οτι εχω Χασιμοτο ωστοσο θεωρω οτι Τα συμπτωματα τα ειχα το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου. Παιρνω πλεον αγωγη Τ4 των 50mg εδω κααι 4 μηνες.Οι τιμες ρυθμιστηκαν απο το 8 στο 2 .ο γιατρος μ ειπε οτι η δοσολογια ειναι σωστη. Ωστοσο εγω εχω ακομη συμπτωματα κοπωσης , απωλειας μαλλιων, καταθλιψης, τα νυχια μου ξεφλουδιζουν κλπ.υπαρχει περιπτωση να χρειαζομαι μεγαλυτερη ποσοτητα θυροξινης; παιρνω και αντικαταθλιπτικο cimbalta των 30mg.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Xristoforos
    Participant

Καλησπερα κι απο μενα. Διαγνωστηκα με θυροειδιτιδα Hashimoto το Φεβρουαριο του 2012, υστερα απο τη προσληψη 18 κιλων μεσα σε 6 μηνες. Απο οταν ημουν εφηβος εκανα εξετασεις για το θυροειδη γιατι υπηρχε κληρονομικο υποβαθρο. Στα 3-4 χρονια που ζω εχοντας θυροειδιτιδα, εχω προσπαθησει να ανακαλυψω τη δικη μου, προσωπικη αληθεια για το τι ακριβως σημαινει να ζεις με προβλημα στο θυροειδη, τι σε οδηγησε σε αυτο (κυριως προσπαθησα να βρω περιβαλλοντικους παραγοντες και οχι κληρονομικους) και τι θα μπορουσα να κανω για να ξαναγινω καλυτερα. Τα συμπτωματα που εχω απο τη 1 μερα που διαγνωστηκα, τα εχω ακομα και σημερα (αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο) που γραφω αυτο το μυνημα, ζω με αυτα και τα αποδεχομαι, γιατι αυτος ειναι ο μονος τροπος να ξεκινησεις να δουλευεις προς μια-καποια λυση. Πιο συγκεκριμενα, κουραζομαι πολυ ευκολα, νυσταζω,εχω μειωμενη μνημονικη ικανοτητα, αισθανομαι πως ενα συννεφο υπαρχει στο κεφαλι μου και δεν εχω διαυγεια (συμπτωμα που στα αγγλικα περιγραφεται ως brain fog, πραγματικα πολυ ασχημο αισθημα),ωρες ωρες νιωθω σαν πεθαμενος απο την ελλειψη ενεργειας (για β12 οι εξετασεις ειναι καλες, μη χεσω) και το πιο σημαντικο απο ολα ειναι η ψυχολογικη συνιστωσα. Εχω σταματησει να βιωνω θετικα συναισθηματα, κυριως νιωθω αγχος, φοβο και στεναχωρια. Μονο με αυτα τα συναισθηματα αισθανομαι οτι κατι διαφορετικο συμβαινει στον εγκεφαλο μου. Το συναισθημα μου ειναι επιπεδωμενο και το βλεμμα που παγωμενο τις περισσοτερες φορες, σαν το βλεμμα που εχουν ψυχροι δολοφονοι. Ειμαι απαθης και πολυ λιγοι ανθρωποι ειναι αυτοι που μπορουν να διαβασουν σωστα το προσωπο μου, ενω οι περισσοτεροι οταν θα με δουν θα πουν πως ειμαι στεναχωρημενος, λυπημενος ή δεν νιωθω καλα. Στην ουσια αυτο δεν ισχυει, τις περισσοτερες φορες απλα δεν νιωθω τιποτα. Θα τολμουσα να πω πως αυτο εχει καταστρεψει τις κοινωνικες μου συναναστροφες. Εχω να κανω εξετασεις για αντισωματα απο το 2008, οταν δεν ειχα ακομα χασιμοτο, αλλα σε αυτες τις εξετασεις τα αντισωματα μου ηταν στο Θεο. Επισης, δεν εχω κανει ποτε εξετασεις για free T3 T4, παρα μονο για total T3 T4. Εννοειται, πως απο τοτε που διαγνωστηκα παιρνω χαπι, το οποιο εκανε καλο στην TSH μου, αλλα μονο σε αυτην. Εχω διαβασει τονους (κυριολεκτικα) αρθρων,βιβλιων κτλ περι Hashimoto, εχω ψαξει απειρα πραγματα, πριν φτιαχτει αυτο το site ημουν σε ενα »συλλογο» στην αμερικη που ασχολιοταν με αυτο και επισης ειχα επικοινωνησει και με μια Αμερικανιδα, η οποια » θεραπευτηκε΄΄ απο Hashimoto και τωρα βοηθαει και αλλους ανθρωπους. Επειδη βλεπω οτι πολλα μελη αναφερονται σε γιατρους κτλ, αυτο που εχω να πω ειναι πως εχω αλλαξει 4 ενδοκρινολογους απο τοτε που διαγνωστηκα και κανενας δεν μου εχει προσφερει αυτο που θα ηθελα. Απλα γραφουν καθε φορα που τους επισκεπτομαι τα συμπτωματα, μου γραφουν και καποιες εξετασεις και αυτο ειναι ολο. Ετσι εχω αποφασισει οτι πρεπει να γινω ο γιατρος του εαυτου μου και απλα επικουρικα να συμβουλευομαι καποιον γιατρο, προκειμενου να μου γραφει εξετασεις κτλ. Για καθαρα πρακτικους λογους δλδ. Παραλληλα, ειμαι σε θεση να γνωριζω αρκετα πραγματα περι νευρικου και ενδοκρινικου συστηματος, αφου τυγχανει να ασχλουμαι επαγγελματικα με το πεδιο των νευροεπιστημων. Οταν ημουν στον αμερικανικο συλλογο Hashimoto, αρκετα ατομα δοκιμαζαν καποιες διαιτες (gluten free, διαιτες χωρις γαλακτοκομικα κ.α.) καποιοι ειχαν αποτελεσματα, αλλοι οχι. Θα ηθελα αν καποιο μελος εχει μπει σε τετοια διαδικασια να μας πει τι αποτελεσματα ειχε. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μπω στη διαδικασια να κοψω ορισμενα τροφιμα για να δω πως θα παω. Εξαλλου οπως ελεγε και ο Ιπποκρατης, η τροφη σου να ειναι το φαρμακο σου και το φαρμακο σου η τροφη σου. Το συμπερασμα που βγαζω απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης, ειναι πως η μοναδικη θεραπεια που μπορει να εχει καποιος για το Hashimoto βασιζεται σε ολιστικα κριτηρια και οχι στην απλη προσληψη ενος χαπιου και στο »κανω εξετασεις καθε 6μηνο». Αυτα προς το παρον. Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες σε επομενο ποστ.

(Επισης θα με ενδιεφερε ερευνητικα, αν θα μπορουσαμε με focus group τα μελη της κοινοτητας, να βγαλουμε καποια ερευν. δεδομενα σχετικα με θυροειδιτιδα Hashimoto. Σκεφτειτε το οι ιθυνοντες της σελιδας.)

kyra
    Participant

Καλησπερα και παλι ειχα γραψει πριν καποιους μηνες για την περιπτωση μου και απο τοτε μπαινω ανα διαστηματα και παρακολουθω την σελιδα!!Απο το μαιο εχει ξερυθμιστει η TSH μου και δεν λεει να ρυθμιστει με τιποτα εχω αρχισει να ανυσηχω! Ξεκινησε με 6.32 το μαιο, ανεβασα την δοση και τον ιουλιο πηγε στο 6,05 ξανα ανεβασα τη δοση και εχ8ες στις εξετασεις ξανα πηγε 6,32! Ο γιατρος μου μου συνεστησε κι αλλο ανεβασμα στη δοση και σε 15 μερες μετρηση σφυξεων και υπερηχο! Αγχωθηκα περισσοτερο λεγοντας μου μετρηση σφυξεων και δε καταλαβα καν γιατι θελει να κανει κατι τετοιο! Παντα οταν ξερυθμιζοταν η TSH μου ανεβαζοντας λιγο την δοση επεφτε εκει που επρεπε τωρα δε καταλαβαινω γιατι συμβαινει αυτο και εχω αγχω8ει και φοβη8ει υπερβολικα αν καποιος εχει καποια αναλογη εμπειρια ας με ενημερωσει ευχαριστω!!!!

Καλησπέρα!
    Σε εκείνους που χρειάζονται περισσότερο θυροξίνη από το αναμενόμενο για να «ρυθμίσουν» το θυρεοειδή τους πρέπει να αποκλείεται η συνύπαρξη αυτοάνοσων -και μη- ασθενειών του στομάχου και του εντέρου, που μπορεί να οδηγούν σε μειωμένη πρόσληψη και μείωση της δραστικότητας του φαρμάκου.
    Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο άρθρο:

Τι επηρεάζει τη δόση της θυροξίνης;

Για τα φάρμακα που επίσης μπορεί να επηρεάσουν την απορρόφηση της θυροξίνης, με αποτέλεσμα να χρειάζεται μεγαλύτερη δόση για να επιτευχθεί το επιθυμητό κλινικό αποτέλεσμα μπορείτε να βρείτε εδώ:

Μάθε ποια φάρμακα αυξάνουν την TSH σου!

Σημασία έχει επίσης το χάπι να λαμβάνεται μισή ώρα τουλάχιστον πριν τη λήψη γεύματος, σε άδειο στομάχι. Καλό θα ήταν επίσης οι έλεγχοι να γίνονται στο ίδιο μικροβιολογικό εργαστήριο και τη μέρα της αιμοληψίας να μη λαμβάνεται θυροξίνη.
    Καλά αποτελέσματα στη συνέχεια!

Katia
    Participant

Καλημέρα κι από μένα! Παρακολουθώ το σάιτ εδώ και λίγο καιρό, αλλά στο φόρουμ ήρθα σήμερα.
    Εγώ διαγνώστηκα με χασιμότο πριν από 5 χρόνια, στα 43 μου, εντελώς τυχαία και χωρίς να έχω συμπτώματα, ή έτσι νόμιζα. Και το λέω αυτό, διότι είχα από πολλά χρόνια κρίσεις πανικού, αλλά τις απέδιδα στο ότι προφανώς ήμουν «αγχώδης» τύπος (!), είχα μυοσκελετικούς πόνους, αλλά ταυτόχρονα και αρκετή σκολίωση, οπότε τους απέδιδα εκεί κλπ.
    Παίρνοντας το χάπι, δεν είδα κάποια διαφορά στα ανύπαρκτα(?) συμπτώματά μου. Κρίσεις πανικού είχα σταματήσει με συμμετοχή σε ομάδα δραματοθεραπείας και αυτοδιαχείριση να έχω ήδη μερικά χρόνια πριν, και μυοσκελετικούς πόνους εξακολουθούσα και εξακολουθώ να έχω.
    Το τελευταίο 6μηνο έχω επιπλέον έντονους σχετικά και πάντως καθημερινούς πόνους στις αρθρώσεις και στους μύες γύρω από αυτές. Το ερεύνησα για ρευματοειδή ή άλλο αυτοάνοσο, αλλά δεν φάνηκε κάτι, οπότε ίσως είναι από τη χασιμότο(?).
    Επιπλέον περνάω περίοδο άγχους λόγω επαγγελματικών θεμάτων και έχω πεσμένη ψυχολογία και μελαγχολική διάθεση, με ό,τι αυτά συνεπάγονται. Και (φυσικά), στις εξετάσεις που έκανα για άλλο τυχόν αυτοάνοσο, φάνηκε ότι η tsh είχε ανέβη ξαφνικά κοντά στο 5, ενώ μόλις λιγότερο από ένα μήνα πριν, είχα μειώσει κατά αμελητέα ποσότητα το χάπι μου, διότι η tsh ήταν κοντά στο 0!

Η απορία μου είναι η εξής: όπως λέμε η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα? Δηλαδή, η χασιμότο μου φέρνει το άγχος και την κακή διάθεση, ή το άγχος «πυροδοτεί» τη δυσλειτουργία του θυρεοειδούς και το αυτοάνοσο νόσημα?

Από τα 20 μέχρι τα 40 μου που νόμιζα πως ήμουν «αγχώδης» και «προκαλούσα» στον εαυτό μου με την κακή διαχείριση του άγχους μου τις κρίσεις πανικού, έκανα λάθος? Μήπως ευθυνόταν το αυτοάνοσο γι αυτές?

‘Η, το γεγονός πως ο οργανισμός μου δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά το άγχος του δημιουργεί την αυτοάνοση πάθηση?

Η χασιμότο φέρνει το άγχος, ή το άγχος τη χασιμότο?

poleinikos
    Participant

Fili katia mporo na.sou apantiso sto provlima sou entelos enimerotika simfona me tin empeiria mou epeidi exo kai ego to idio provlima loipon kai ego ego eixa kriseis panikou apo palia spanios omos allae provlimatizan alages diatheseis sta kala kathoumena k.l.p ola ayta meta apo ti genisi tou paidiou mou kai meta apo ema.xeirourgeio pou ekana.to agxos ektokseytike kai ta epeksa teleios me.sinepeia na.pao se psixiatro pou mou edose antikatathliptiko me diagnosi axodeis diataraxi to thema.einai oti exo kai ego noso hashimoto me ipsila tpo pou opos lene oi eidikoi einai fisiologiko kai perno xapi 100 t4 to thema.einai oti ta siptomata tis.diatheseis sinexizonte araia kai pou alla oi kriseis panikou exo mathei na.tis diaxeirizomai protou ekdilothoun .ignomi tou psixiatrou meta apo erotisi an exei simetoxi o hashimoto stin axodi diataraxi einai oti den epireazei alla i mia nosos trefete apo tin alli pistevo na katallaveneis ti enoo alla kai pali den mou dinei mia safi apantisi ala kto mono pou mou eipe me sigouria oti sxedon oloi oi astheneis tou me.axodei diataraxi exou hashimoto tora o endokrinologos pou pao kai einai polu kalos kai ola auta ta ediaferonta post tou site hashimoto pou mpenoume ta gnorizei kai den stekete mono pare to xapi kai otheos voithos apla.i gnomi tou kai autou peri axodis diataraxis kai hashimoto den einai sigouri apla mou eipe oti to ena.voithaei to allo auta pantos an vreis apantisi apo kapou kai na einai xoris amfivolies na mou to peis kai emena xaxa

Elpida Velivasaki
    Participant

Γεια σας, εγώ έχω Χασιμότο εδώ και 5 χρόνια περίπου..από τα 28 μου. Μέχρι πριν λίγους μήνες που άλλαξα γιατρό και βρήκα και αυτό το site δεν είχα καταλάβει ότι πολλά από αυτά που έχω σχετίζονται με αυτό. Έχω καθημερινά πόνους, είτε μυικούς είτε στην κοιλιά λόγω ευερέθιστου εντέρου, έχω μελαγχολική διάθεση,πολύ άγχος, δυσκολία να σηκωθώ απ το κρεβάτι, χρόνια φαγούρα (νευροδερματίτιδα), έλλειψη Β12 και άλλα που μπορεί να μην έχω ανακαλύψει ακόμα ότι προέρχονται από τον θυρεοειδή. Τελευταία ανέβασα τα mg του χαπιού σε 75..αλλά τα συμπτώματα πιστεύω δύσκολα θα υποχωρήσουν. Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο ψυχολόγο; Ίσως πρέπει να αυξήσω τις τροφές με βιταμίνη Β..γιατί εδώ και δυο μήνες έχω σταματήσει να παίρνω neurobion γιατί είχαν φτιάξει οι τιμές μου.. Νιώθω κουρασμένη..και νιώθω αυτή την απάθεια που βλέπω ότι αναφέρουνε και άλλοι πιο πάνω. Κάτι τελευταίο:Όλα αυτά τα συμπτώματα επηρεάζουν την καθημερινότητα μου και με κάνουν να φαίνομαι στους γύρω μου σα μια γκρινιάρα που κάθε μέρα έχει κάτι..και είναι λογικό..

evitaro
    Participant

Καλησπερα!
    Είμαι 21 χρονών και εδω και 2 μηνες(έχοντας τρομερες κρισεις,ταχυκαρδίες,διάρροιες,απώλεια 4 κιλών,μελαγχολία και πολλά ψυχολογικα κυριως οπως αγχος, κλαμματα χωρις λογο, μοναξια , αποκοπη απο τους γυρω μου, οξυθυμια και πολλα ακομη) τρέχω στους γιατρους και βρηκα πως εχω υποθυροειδίτιδα Hashimoto. Στην πρώτη αιματολογική οι τιμες μου ήταν TSH: 6,35 , anti-TPO:260 . Επισης βρήκαν και κύστη 2εκ στο θυροειδη. Στις επαναληπτικες αιματολ οι τιμες μου ήταν TSH:8. Και ετσι ξεκίνησα τα Tirosint 50mg εδω και 5 ημέρες. Ανυσηχω πολυ για το αν θα δω βελτιωση σε ολη αυτη τη δυσαρεστη καθημερινη μου κατασταση γιατι με κραταει πισω σε ολα! Περιμενω να παω ξανα στη γιατρο να μου πει τι χρειαζεται να κανω. Αλλα θα ηθελα να ξερω, υπαρχει βελτιωση της καταστασης;

Anthi
    Keymaster

Γεια σου @Θωμά! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.