Πόνους

Αυτό το θέμα περιέχει 6 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Katherina Petropoulou 2 χρόνια, 4 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Anthi
    Keymaster

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ! Εγώ τακτικά ένιωθα πόνους. Ειδικά στην αρχή της διάγνωσης.
    Πόνους στην πεταλούδα, στους μύες, στα κόκκαλα και κάποιες φορές σε όλο το σώμα χωρίς να μπορώ να πω που ακριβώς πονάω.
    Εσείς νιώθετε πόνους;

Nadia
    Participant

Πόνοι. Μια πονεμένη ιστορία. Στην αρχή δεν ένιωθα τίποτα, ήταν όλα μια χαρά. Έπερνα το χάπι και σκεφτόμουν » αυτό είναι, ο θυρεοειδής δεν είναι κάτι σοβαρό, το ελεγχουμε «. Τώρα όμως όλα είναι διαφορετικά. Πονάνε οι μυες μου, οι αρθρώσεις μου, η μέση μου, ο αυχένας μου, παθαίνω ημικρανίες που κάνουν ακόμα και τα δόντια μου να πονούν. Όταν ανέφερα κάποια από αυτά στον ενδοκρινολόγο μου απάντησε: «ε καλά, δεν φταίει και για όλα ο θυροειδούλης, κι εσείς οι γυναίκες παθαίνεται διάφορα αν οι πετσέτες στο μπάνιο δεν είναι σωστά τοποθετημένες»…..
    τους πόνους τους προσπερνάω, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι η διαύγεια της σκέψης μου που αισθάνομαι ότι απειλείται. υπάρχουν φορές που το μυαλό μου μοιάζει σαν ζελέ. οι σκέψεις δεν συντονίζονται και ξεχνάω αμέσως ότι κι αν σκεφτόμουν πριν πέντε λεπτά. Όλα αυτά μαζί με κάνουν να ανησυχώ για την λογική μου.

Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος σε αυτόν τον ιστότοπο και χαίρομαι που είμαι κοντά σας.
      Νάντια σχετικά με τους πόνους και τα υπόλοιπα συμπτώματα, όταν ανακάλυψα πως υποφέρω από χασιμότο και είχαν περάσει αρκετοί μήνες μετά, άρχισαν οι πόνοι και όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις, ένιωθα πως η μνήμη μου έχει αλλοιωθεί τελείως, είχα δυσκολίες συγκέντρωσης, πόνοι στους μύες και στις αρθρώσεις κατά την διάρκεια του ύπνου, στην διάρκεια της ημέρας και ειδικά στο τέλος της, κυκλοθυμία, ευερεθιστότητα, μελαγχολία λόγω αυτής της κατάστασης και φυσικά είχα την αίσθηση πως ήμουν άρρωστη (είμαι 40 ετών, τότε ήμουν 37 φυσικά), και ανακάλυψα πως όλα αυτά οφείλονταν στην ινομυαλγία, μια σημερινή ρευματική πάθηση που ταλαιπωρεί πολύ κόσμο παγκοσμίως και φυσικά κανείς δεν υποψιάζεται πως είναι άμεσα συνδεδεμένη με την νόσο Χασιμότο. Οι πιο πολλοί θεωρούν πως όλα αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στους σημερινούς ρυθμούς της ζωής που μας εξαντλούν.
      Υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να συνοδεύεται η νόσος Χασιμότο από την ινομυαλγία, αν όχι αμέσως, μετά από κάποιους μήνες ή και λίγα χρόνια. Επισκέφτηκα ρευματολόγο και διέγνωσε την ινομυαλγία, για την οποία έχουν γρατεί πολλά και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα για να εξασφαλίσει ο παθών και η παθούσα μια φυσιολογική ζωή. Θα σου συνιστούσα μια επίσκεψη σε έναν ρευματολόγο αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Ο θυρεοειδής δεν είναι υπεύθυνος για όλα τα συμπτώματα που έχουμε αλλά δυστυχώς φέρει και άλλες μικροπαθήσεις στον οργανισμό μας μιας και είναι ο σημαντικότερος αδένας στο σώμα μας. Λόγω του θυρεοειδή τον ανοσοποιητικό μας σύστημα θέλει μεγάλη προσοχή και ορισμένες εξετάσεις είναι απαραίτητες για να έχουμε ποιότητα ζωής στο υπόλοιπο της ζωής μας.

Καλό σας βράδυ
      Κατερίνα

Anthi
    Keymaster

σε νοιώθω Νάντια! Και εγώ ξεχνάω πάααρα πολύ! Ξεχνάω και το όνομα μου που λένε…χαχαα. Αλλα συχνά το βλέπω με χιουμορ – δεν μου μενει κατι άλλο να κάνω…Το πιο αστείο βέβαια ειναι οτι ανακαλύπτω και βγάζω δικές μου λέξεις…τελευταία μου λέξη-θαύμα ήταν το «ανεβαστήρι» – το ασανσέρ δλδ. χαχααα

Nadia
    Participant

χαχαχαχα, πολύ καλό το ανεβαστήρι ! εγώ ακόμα δεν δημιουργώ καινούριες λέξεις, μπερδέυω τις ήδη υπάρχουσες όπως π.χ. το αυτοκίνητο μπορεί να το πω πόρτα…. τόσο «απλά»…άλλωστε ένα αυτοκίνητο έχει πόρτες….δική μου λογική εξήγηση . παθαίνω συχνά σαρδάμ, θεικά σαρδάμ όμως, ξεχνάω τις προηγούμενες λέξεις που έχω αναφέρει στην ίδια πρόταση όταν μιλάω και τα λοιπα. εντάξει, το παίρνω από την αστεία του πλευρά και αυτοσαρκάζομαι όταν συμβαίνει, να μην χάνουμε και το χιούμορ μας. η μεγαλύτερη πλάκα είναι όμως όταν βρισκομαι στην μέση μιας κουβέντας και ξεχνάω τι θέλω να πω. και μένω κάγκελο κοιτώντας τους άλλους σα χαζή, αυτό είναι αποθέωση!

gsyki
    Participant

Υποφερω απο χασιμοτο περιπου 15 χρονια, η πιο σωστα τοσο ειναι που το χω ανακαλυψει. Ειχα συχνους πονοκεφαλους, η διαγνωση ηταν ολοι εχουν, ειχα παρουσιασει δερματικο προβλημα διαγνωση δεν ειναι τιποτα φταιει η θαλασσα, ο ηλιος κλπ κλπ. Τα τελευταια χρονια εχω πονους στον αυχενα που οταν με πιανουν γονατιζω. Ακομα και τα κιλα που πηρα, στην αρχη τα απεδιδαν στο οτι εκοψα το καπνισμα. Δυστυχως για ολους μας, αν δεν βρεθει καποιος γιατρος να υποψιαστει, να σε ψαξει απο τα συμπτωματα, πρεπει να φτασεις στο οριο για να βρουν τι εχεις. Οταν το ανακαλυψα, με επιασε φοβερη αδυναμια, δεν μπορυσα να δουλεψω, φοβερη κουραση χωρις να κανω κατι, υποθερμια. Οι ορμονες μου φυσιολογικες τοτε, μονο τα αντισωματα εδειξαν τι συμβαινει.

Και κάτι ακόμη έχοντας δει το σχόλιο του ενδοκρινολόγου σου. Φυσικά δεν είναι όλα θέμα του Θυροειδή αλλά για αυτό χρειάζεται κάποιες φορές καλύτερη συνεργασία μεταξύ ορισμένων γιατρών ή καλύτερη ενημέρωση των γιατρών για να διαγνώσουν μια νόσο.
    Εγώ δεν είμαι ενδοκρινολόγος αλλά αμέσως υποψιάστηκα πως μάλλον πρόκειται για ινομυαλγία. Είχα και έχω ακόμη πονοκεφάλους που με πονούσαν ακόμη και τα δόντια μου και πόνους παντού. Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως οι μύες και οι τένοντες στο σώμα πονούν και αν φέρουμε την εικόνα του ανθρωπίνου σώματος με βάση την ανατομία…όλο το σώμα μας αποτελείται από μύες και όταν πονούν πονάει όλο το σώμα.
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δίνεται στην χώρα μας περισσότερη σημασία για την ινομυαλγία. Απλά κοίταξέ το για να ξέρεις τελικά τί συμβαίνει. Είμαι στο εξωτερικό και μόνη μου υποψιάστηκα μετά από έρευνα στο ίντερνετ πως μάλλον πρόκειται για ρευματική πάθηση και κατά μεγάλη πιθανότητα για ινομυαλγία και επισκέφτηκα ρευματολόγο. Είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό πολλές φορές ο ίδιος ο ασθενής γίνεται γιατρός του εαυτού του. Οι ρευματικές παθήσεις είναι συνδεδεμένες με τον θυρεοειδή αδένα σε μεγάλο βαθμό. Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας και άλλες εμπειρίες ή και γνώσεις.

Πάντα με υγεία
    Κατερίνα

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.