πρεπει να πάρω θυροξίνη?

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  eleniCK 1 μήνας, 4 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

iris
    Participant

Γεια σας πριν ενα χρόνο μετα απο υπερηχο (έδειξε 2 μικρές κύστες και μικρούς όζους) και αιματολογικές έχω διαγνωστει με hashimoto, αλλά ο ενδοκρινολόγος μου είπε δεν χρειαζεται να πάρω θυροξινη.
    Το τελευταίο εξάμηνο έχω παρατηρησει πολλά συμπτωματα του Hahimoto, Π.Χ. δεν χάνω εύκολα βάρος, αγχος, διαταραχή ύπνου, ενετρικές διαταραχές και δυσκιλιότητα, έντονη κούραση, αφυδάτωση και κατακράτηση υγρών, φούσκωμα. Οι προσφατες αναλύσεις μου είναι TSH 1,5μIU/ml (φυσιολογικές τιμές 0.4-4.0), FT4 13.00 pmol/l (φυσιολ.τιμές 9-20) και a-TPO 154.5 IU/ml. Κατα τη γνώμη σας θα πρέπει να πάρω θυροξίνη με αυτές τις τιμές? Και θα πρέπει να κάνω αιματολογικές και για τα άλλα αντισωματα?

eleniCK
    Participant

Γεια σου Iris!Η TSH ειναι καλη,η FT4 παιρνει βελτιωση,αλλα να το δεις με τον/την γιατρο σου,μηπως θα βοηθουσε να εξετασετε και την FT3 και για ελλειψεις βιταμινων,μεταλλων,ιχνοστοιχειων.Οπως σιδηρος/φερριτινη,βιταμινη Β12,βιταμινη D,φυλλικο οξυ.Για το εντερο σου θα βοηθουσε η ληψη προβιοτικων.Να ενυδατωνεσαι με αρκετο νερο και να προσεξεις την διατροφη σου,μειωνοντας τους υδατανθρακες,εκτος απο αυτα με ινες(λαχανικα,χορτα),την ζαχαρη και τα γλυκαντικα,τα γαλακτοκομικα(αγελαδος),τα πολλα δημητριακα και αλευρι,ιδιαιτερα οσα περιεχουν γλουτενη π.χ. σιταρι,κριθαρι,σικαλη και λιγοτερο η βρωμη.Επισης την «κρυμμενη» γλουτενη σε επεξεργασμενα τροφιμα.Σε καθε περιπτωση,να κανεις τακτικο ελεγχο καθε εξαμηνο και στενη συνεργασια με εναν καλα ενημερωμενο ενδοκρινολογο.

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.