ζητώ στην γνώμη σας

Αυτό το θέμα περιέχει 1 απάντηση, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  GeorgiaGeor 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

• Συντάκτης

GeorgiaGeor
    Participant

Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι νεο μελος της ομαδας. Ειμαι 25 χρονων. Πριν απο 5 χρονια ειχα κανει εργαστηριακες εξετασεις και ειναι αρκετα αυξημενα τα αντισωματα anti-tg & anti-tpo. Ο ενδοκρινολογος τοτε μου ειπε πως δεν υπαρχει θεραπεεια γι αυτο και να το ελεγχω απλα καθε χρονο χωρις να μου αναφερει καν την νοσο Hashimoto. Δεν πηγα σε αλλον γιατρο για 2η γνωμη μιας και μου τον συστησαν ως πολυ καλο στην ειδικοτητα του. Το τελευταιο διαστημα δεν ειμαι καθολου καλα σωματικα, Νιωθω κοπωση, δεν με κρατανε τα ποδια μου, δεν εχω διαθεση, ποναω παντου, ζαλιζομαι συνεχως. Πηγα να κανω ενα γενικο τσεκ απ και ζητησα απ τον παθολογο να μου γραψει και τα αντισωματα, υστερα απο μεγαλη δυσκολια τελικα μου τα εγραψε. Οι υπολοιπες εξετασεις μου βγηκαν καλες καθως και ο θυροειδης, τα αντισωματα ομως ανεβηκαν παρα πολυ. Εκλεισα ραντεβου στις 26 του μηνα σε μια αλλη ενδοκρινολογο που ρωτησα αρκετα ατομα και εμαθα πως ειναι καλη. Ομως τα ποδια μου δεν με κκρατανε, περιμενω να περασουν πως και πως οι μερες να παω με τις εξετασεις να δω τι θα γινει. Ολα αυτα τα χρονια εχω παρει κιλα, εχω εντονη τριχοπτωση και περασα αγχωδη διαταραχη και πηρα αντικαταθλιπτικα με ιατρικη συνταγη φυσικα. Η ψυχιατρος το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ηταν αν εχω προβλημα με τον θυροειδη.. εγω με τα λεγομενα του τοτε ενδοκρινολογου απαντησα οχι μιας και δεν γνωριζα. Οσο σκεφτομαι το ποσα θα μπορουσα να εχω αποφυγει αν ηξερα τι συμβαινει και με ενημερωνε σωστα ο γιατρος… Ολα τα πλεον συμπτωματα υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την Hashimoto? Yπαρχει καποιος που να γνωριζει?

GeorgiaGeor
    Participant

επισης οι περισσοτεροι με τα ιδια συμπτωματα δεν γνωριζουν αυτα τα αντισωματα και δεν τα γραφουν οι γιατροι τους.. δηλαδη αν καποιος δεν κανει αυτα τα αντισωματα? απλα θα διαγνωσθει με κατι αλλο? με καποια καταθλιψη? τι να πω…

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.