εξετασεις φυσιολογικες, υπερηχος δειχνει χασιμοτο

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Εργαστηριακές εξετάσεις (TSH, FT3, FT4, …) εξετασεις φυσιολογικες, υπερηχος δειχνει χασιμοτο

Αυτό το θέμα περιέχει 0 απαντήσεις, έχει 1 φωνή, και ανανεώθηκε τελευταία από  taniap 2 εβδομάδες, 5 μέρες πριν.

• Συντάκτης

taniap
    Participant

καλησπερα,
    είμαι καινούργια στο κλαμπ, αν γνωρίζει κάποιος/α,
    έκανα εξετάσεις και βγήκαν δύο φορές κανονικές σε μικροβιολογικο εργαστήριο,
    και οι tsh, anti-tg, anti-tpo, f4. Ο ενδοκρινολογος όμως είδε χασιμοτο στον υπέρηχο,
    είναι σίγουρος ότι υπάρχει πρόβλημα, με όζους, και εγώ έχω πολλά από τα συμπτώματα. Μου είπε να επαναλάβω τις εξετάσεις σε άλλο μικρ. εργαστήριο και βγήκαν παλι κανονικές, ούτε καν κοντά στα όρια.
    Μου έδωσε χάπι για χοληστερίνη, γιατί δεν έπεφτε με δίαιτα και χάσιμο κιλών, και είπε θα
    παρακολουθούμε τον θυρεοειδή.
    εγώ πήγα σε ένα πυρηνικό εργαστήριο και έκανα tsh, F3, F4 , με παρότρυνση άλλου ενδ/γου.
    βγήκαν πάλι καλές.
    Η ερώτηση είναι: Ο πυρηνικός γιατρός μου λέει ότι το χασιμότο φαίνεται κυρίως με τα
    anti-tg, anti-tpo και ότι τα μικροβιολογικά εργ/ρια δεν μπορούν να δώσουν σωστές τιμές. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει? Και τι σημαίνει ότι φαίνεται στον υπέρηχο αλλά όχι στις εξετάσεις?
    Θα φανεί αργότερα? Θα πρέπει να ξεκινήσω από τώρα αγωγή, μήπως προλάβω την επιδείνωση?

Πολλές απορίες,
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας….

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.