Διακοπές

Αυτό το θέμα περιέχει 4 απαντήσεις, έχει 2 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Anthi 2 χρόνια, 11 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Anthi
    Keymaster

Καλησπέρα σε όλους! Αυτές τις γιορτές φύγαμε για λίγες μέρες στο χωριό. Το χωριό ειναι κοντά στην θάλασσα. Να ήταν το ιώδιο; Να ήταν το πολύ χοιρινό; Να ήταν η πολλή ζάχαρη; Να ήταν γενικά η «ταλαιπωρία» του ταξιδιού; Δεν ξέρω, άλλα η πεταλούδα μου πονάει καθώς γυρίσαμε σπίτι. Εσείς πως νιώθετε;

Nadia
    Participant

καλησπέρα και χρόνια πολλά! Όλοι κάνουν διακοπές εκτός από το χασιμότο….η άτιμη η πεταλουδα…. μπορεί να μην ήταν το ιώδιο, ούτε το χοιρινό (το καημένο γουρουνάκι), πιθανόν ούτε η ζάχαρη. απλά μπορεί η πεταλούδα σου να θεώρησε σωστό να σε ταλαιπωρήσει για λίγο. λοιπόν, εγώ τα τελευταία τρία χρονια κάνω εναλλακτικές θεραπείες. το μόνο χημικό σκεύασμα που παίρνω είναι το τ4. όλα τα άλλα τα καταπολεμώ με βοτάνια, βάματα, αιθέρια έλαια κτλ. πριν τις γιορτές πέρασα μια φάση με πολύ στρες, άγχος και κατάθλιψη. δεν μπορούσα να ξυπνήσω με τίποτα το πρωί, πονούσα παντού, είχα δυσκοιλιότητα και γενικά υπέφερα ακόμα και στην πεταλούδα. όλα αυτά με ταλαιπωρούσαν και σκεφτόμουν πως θα έχω τα χειρότερα χριστούγεννα της ζωής μου. ώσπου διάβασα έναν εναλλακτικό τρόπο για την αντιμετώπιση του τρελού χασιμότο. σε έλαιο βαλσαμόχορτου έσταξα μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο γεράνι, με αυτό το μίγμα κάνω ελαφρύ μασάζ, πάνω-κάτω στην πεταλούδα για 15 ημέρες. την τρίτη μέρα χρήσης η περιοχή της πεταλούδας κοκκίνισε και με φαγούριζε έντονα. σταμάτησε όμως γρήγορα και τώρα νιώθω καλύτερα τολμώ να πω (μπορεί να είναι και placebo) . όπως και να έχει η πεταλούδα μου δεν διαμαρτύρεται τις δέκα μέρες που της κάνω μασάζ. για το στρες, το άγχος και τα υπόλοιπα έχω το σωστό φάρμακο : βάμμα βαλσαμόχορτο κάθε βράδυ πριν τον ύπνο και νιώθω απλά υπέροχα !!! να σημειώσω ότι το λαδάκι και το βάμμα τα φτιάχνω μόνη μου με άγριο βάλσαμο που συλλέγω με τα χεράκια μου …

Anthi
    Keymaster

Γεια σου Νάντια! Για κομπρέσες με βαλσαμόχορτο έχω ακούσει και εγώ. Δεν το τόλμησα ποτέ επειδή δεν είχα κάποιον «δικό μου» να μου το επιβεβαιώσει. Τώρα όμως που λες ότι σου έκανε καλό θα το προσπαθήσω και εγώ. Μόνο σε έλαιο μπορώ να το πάρω; Υπάρχει και αλλος τρόπος να κάνω βάμμα; π.χ. να το βράσω;

Nadia
    Participant

καλημέρα και καλή χρονιά ! το βάμμα το φτιάχνουμεο εκχυλίζοντας το βότανο σε αλκοόλ 40 βαθμών περίπου, π.χ. τσιπουρο. επίσης, μπορουμε να φτιάξουμε αφέψημα με το βότανο και να το πίνουμε όποτε χρειάζεται. το βάμμα το πίνω σε ένα ποτήρι νερό , ένα κουταλάκι του γλυκού για 10 ημέρες περίπου το βράδυ πριν κοιμηθώ. σου παραθέτω μια μελέτη για το βάλσαμόχορτο….

http://www.iama.gr/ethno/Hypericum_files/5Hypericum_Siaveli%20Stamatina.pdf

εγώ, το συλλέγω άγριο και το φτιάχνω λάδι και βάμμα. το χρησιμοποιώ στα σαπούνια που φτιάχνω και σε ότι άλλο μου είναι απαραίτητο.
    και αυτό…

http://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/01/blog-post_9497.html#axzz3NmOTY9w9

ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά . ότι άλλο χρειαστείς πες μου.

Anthi
    Keymaster

πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! Σε ευχαριστώ!

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.