Βοήθεια

Αυτό το θέμα περιέχει 13 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  NIOBH 1 μήνας, 2 εβδομάδες πριν.

• Συντάκτης

Melina
    Συμμετέχων

Γεια σας! πρόσφατα ανακάλυψα αυτή τη σελίδα όπου νιώθω πως μπορώ να εκφράστω σε άτομα που πάσχουν από την ίδια αυτοανοση ασθένεια με εμένα!είμαι 22 ετών και την ανακάλυψα το 2010.προσφατως πήρα και γω χαπακι μιας και τα αντισώματα όλο και αυξάνονται!όλο αυτό γενικά ευθύνεται για την κούραση και την απαισιοδοξία που νιώθω;

eleniCK
    Συμμετέχων

Γεια σου Μελινα!Πως ειναι οι μετρησεις σου?TSH,Ελευθερες ορμονες(FT3,FT4)?Πιθανον να οφειλονται εκει καποια συμπτωματα και γι αυτο σου εδωσαν λεβοθυροξινη.Εγινε ελεγχος βιταμινων,μεταλλων,ιχνοστοιχειων?Πες μας λιγα περισσοτερα και μπες στην ομαδα του fb,για περισσοτερη ενημερωση.

Melina
    Συμμετέχων

Καλησπέρα! ευχαριστώ για την πρόσκληση στο facebook αλλά δυστυχώς δε διαθέτω!λοιπόν…οι τιμές των εξετάσεων μου ήταν tsh 2,6 και οι ft3 &ft4 συ φυσιολογικά επίπεδα , αλλά λόγω ενός οζου και το τίτλο των 3820 anti tro ή γιατρός μου μου συνέστησε θυροξίνη των 50 ενώ τώρα το μειωσαμε στο 25 λόγω πολύ χαμηλής tsh! επίσης,ειχα έλλειψη βιταμίνης d ή οποία αποκαταστάθηκε με την κατάλληλη αγωγή,ενω λαμβάνω και σελήνιο!γενικά όμως είμαι πολύ λεπτή και παίρνω πολύ δύσκολα 1 κιλό!μπορεί να επηρεάσει ή χασιμοτο;

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλημέρα!!Ξεκίνησα από τον Αύγουστο thyrostat για τη νόσο του Graves τα συμπτώματα δεν ξέρω πότε θα ξεκινήσουν να υποχωρούν και φοβάμαι γιατί δεν μπορώ να δώσω στους δικούς μου να καταλάβουν ότι επηρεάζει και το ψυχολογικό κομμάτι και ότι δεν είναι ενα συναχάκι όπως νομίζουν,επίσης έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για τη νόσο του Graves όπως πχ υπάρχουν για τη Hashimoto έχοντας ως αποτέλεσμα ελλιπείς πληροφορίες πχ το ψυχολογικό εκτός απ το σωματικό κομμάτι,μπορεί κάποιος να με ενημερώσει γιατί ο γιατρός μου είναι λίγο στο κόσμο του και επίσης αν υπάρχει και άλλος που οι δικοί του δεν καταλαβαίνουν την κατάσταση τι έκανε σε αυτή την περίπτωση.Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και σας ευχαριστώ.

Eleftheria31
      Συμμετέχων

Καλησπέρα Νιόβη!
      Εγώ δεν είχα τή νόσο του Graves , η όλη περιπέτεια μου ξεκίνησε με υπερθυρεοειδισμό , ωστόσο σχεδόν έχουν την ίδια συμπτωματολογία. Έπαιρνα καί εγώ thyrostat και τα έντονα συμπτώματα σταμάτησαν ένα χρόνο μετά. Ως επί το πλείστον δεν παραδέχονται οι ενδοκρινολόγοι ότι τά συμπτώματα ( κυρίως τα ψυχολογικά) επιμένουν εφόσον παίρνεις αγωγή… Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί καί μάλιστα εμένα με είχε παραπέμψει σε λήψη αγχολυντικου χαπιού… Όσον αφορά στο ότι οι συγγενείς σου δε σε καταλαβαίνουν το ξέρω πολύ καλά… Θέλει πολλή υπομονή!! Ελπίζω σε περίπτωση που το δεις αυτό να σε βοηθήσει και να μήν τρομοκρατηθεις. Εύχομαι όλα καλά!!!

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλημέρα!Για κάποιο λόγο δεν με έβαζε στο προφίλ μου δεν ξέρω γιατί.Άλλαξα ενδοκρινόγο γιατί ο άλλος μόνο λεφτά ήθελε,συνεχίζω με την ψυχολόγο αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει κάπου οι δικοί μου συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν και απ ότι μου είπε ο γιατρός θέλει 1 χρόνο θεραπείας αν θέλω παιδί γιατί αν μείνω έγκυος τώρα θα έχω ξανά αποβολή και δεν ξέρω αν μπορώ να το ξαναπεράσω επίσης μου είπε ότι λόγω περιβάλλοντος θα πάρει πάρα πολύ η θεραπεία μου και ψυχολογικά είμαι στα τάρταρα..

Eleftheria31
    Συμμετέχων

Καλημέρα! Και εγώ έχω αλλάξει 4 ενδοκρινολόγους , μάλιστα εκείνη που πήγαινα χρόνια μου είχε κρύψει ότι έχω χασιμοτο… Λυπάμαι για την αποβολή…
    Ο θυρεοειδής μπορεί να προκαλέσει αποβολές;; Πέραν όλων των υπολοίπων αυτοάνοσων πού προκαλεί…

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλημέρα Ελευθερία,η Graves προκαλεί αποβολές και μου είπε η γιατρός ότι αν μείνω τώρα έγκυος θα το ξαναχάσω και ήταν το πρώτο μου δεν έχω άλλα παιδιά οπότε η λαχτάρα μου είναι μεγάλη για ένα παιδάκι αλλά δυστυχώς η Graves είναι πιο χρονοβόρα σ αυτό το θέμα απ τη hashimoto και δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να περιμένω ένα χρόνο και όσο πάει…η άλλη λύση μου είπε ότι είναι η αφαίρεση θυρεοειδούς για πιο γρήγορα αλλά η δικοί μου λένε να κάνω υπομονή και να μην την κάνω αλλά όταν όταν έχεις κάνει παιδιά χωρίς προβλήματα στην εγκυμοσύνη δεν σ απασχολεί πως μπορεί να είναι ο άλλος και πως νιώθει δυστυχώς,μόνο άμα το ζήσεις το καταλαβαίνεις κ για να σ δώσω να καταλάβεις η μητέρα μου πέθανε όταν ήμουν πολύ μικρούλα και ξέρω ότι ακούγεται εγωιστικό αλλά θα θελα ένα παιδί να του δώσω αυτό που δεν είχα εγώ.συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστώ..

Eleftheria31
    Συμμετέχων

Νιόβη, πίστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ξέρω πώς είναι να θες σαν” τρελή” ένα παιδάκι… Σού εύχομαι να σου έρθει σύντομα! Εγώ έχω χασιμοτο πρόσφατα η θυροξίνη μου προκάλεσε” φαρμακευτικό” υπερθυρεοειδισμό με φουλ ταχυκαρδίες… Ακόμη υποφέρω… Παίρνω inderal και η αλήθεια είναι ότι σε μία ενδεχόμενη εγκυμοσύνη που σε εμάς τίς γυναίκες οι ορμόνες τρελαίνονται, εάν υποτροπιάσει πάλι η χασιμοτο δε ξέρω τι θα κάνω… Για το ιντεραλ ξέρω δεν κάνει αλλά για τα άλλα χάπια του θυρεοειδούς;… Τι να πω … Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά… Τελικα είμαστε πολλοί ” ομοιοπαθεις” όπως βλέπω στο φόρουμ

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλημέρα Ελευθερία,η γιατρός με έδωσε εξετάσεις για το θυρεοειδή και για το συκώτι μου είπαν όλα οκ εκτός από αναιμία(μόνιμα έχω)και οι FT3 & FT4 είναι αυξημένες που δεν είναι καλό,πλέον δεν μπορώ να σηκωθώ απ το κρεβάτι απ την εξάντληση και αρχίζει να φαίνεται έντονα και στους γύρω μου.Απλά αν δω ότι δεν βλέπω βελτίωση θα αρχίσω να διώχνω απ τη ζωή μου ότι με κάνει χειρότερα(βάλε και ανθρώπους μέσα)θα γίνω καλά ο κόσμος να χαλάσει και όσο γι αυτούς που δεν τους νοιάζει λυπάμαι αλλά δεν θα πεθάνω εγώ για τους άλλους ας πεθάνουν και οι άλλοι για μένα μια φορά που λέει ο λόγος.Πάντως εύχομαι να μας πάνε όλα καλά και να ηρεμήσουμε και μεις λίγο.Σ ευχαριστώ που μπορώ και μιλάω με κάποιον που καταλαβαίνει την κατάσταση και μέσα απ αυτό παίρνω δύναμη,είναι δύσκολες αυτές οι περιπτώσεις και χρειάζεται κουράγιο και πολύ υπομονή.Εύχομαι να σ έρθουν όλα όπως τα θες..

Eleftheria31
    Συμμετέχων

Καλησπέρα Νιόβη! Ευχαριστώ, εύχομαι καί σε εσένα νά πάνε όλα καλά , ειλικρινά καί εγώ χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους που καταλαβαίνουν τί περνάω , διότι οι περισσότεροι λένε τό κλασικό ” όλα στο μυαλό σου είναι” είσαι νέα τι ανάγκη έχεις , ενώ στην πραγματικότητα το να ανέβω την ανηφόρα είναι πραγματικά άθλος για εμένα… Μέχρι και να οδηγήσω φοβάμαι πού η οδήγηση με ηρεμεί μήν με πιάσει καμιά κρίση πανικού καί πάρω κανέναν σβαρνα…

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλημέρα Ελευθερία,όντως είναι άθλος όλο αυτό ειδικά όταν δεν ξέρεις πόσο καιρό θα σου πάρει για να φύγουν τα συμπτώματα που έχεις…Το χω σκεφτεί πολλές φορές γιατί να μου τύχει αυτό γιατί μετά από την αποβολή που πέρασα καπάκι αυτό κάποια στιγμή είχα φτάσει στο σημείο να αισθάνομαι ότι το απέκτησα σαν τιμωρία σε κάποιους θα φανώ υπερβολική αλλά δυστυχώς έτσι είναι,απλά σ όλο αυτό όπως σου είπα βλέπω ποιοί μένουν δίπλα μου και αυτοί που θεωρούσες οτι τους είχες ανάγκη δεν τους χρειάζεσαι αφού δεν καταλαβαίνουν(και μιλάω για γονείς ,σχέσεις κτλ..)(και αν θελήσεις να πάρεις κάποιον σβάρνα σου χω μπόλικους να εκτονωθούμε και λίγο(σε κάποιους χρειάζεται)…😁

Eleftheria31
    Συμμετέχων

Καλημέρα και καλό μήνα!! Χαχα σίγουρα χρειαζόμαστε εκτόνωση με τέτοιες ορμόνες, έχω καί εγώ αρκετούς για ” σβαρνα” 😂
    Όσον αφορά στο ότι δε σε καταλαβαίνουν ένα σού λέω, όταν πρώτο εμφανίστηκαν προβλήματα με τό θυρεοειδή μου έδινα πανελλήνιες , κάποιες λοιπόν από τίς δήθεν φίλες μου έβαζαν λόγια στις άλλες ότι τό κάνω επίτηδες ( τίς κρίσεις πανικού) και ότι λέω ψέματα για να τραβήξω την προσοχή… Βέβαια εν τέλει καλό μου έκανε γιατί από τότε έμαθα να είμαι πιο επιλεκτική και καχύποπτη

NIOBH
    Συμμετέχων

Καλησπέρα Ελευθερία έλεγα ότι θα το παλέψω αλλά δεν μπορώ πλέον…ο σύντροφός μου πέρα απ τον εαυτό του δεν καταλαβαίνει τπτ τα προβλήματα των άλλων είναι μηδαμινά,οπότε φαντάζεσαι πως βλέπει εμένα ότι η Graves είναι μια ευκαιρία για να γκρινιάζω και να τον βασανίσω τον καημένο (η Graves δημιουργεί κατά φαντασία ασθενείς(βλέπεις έτσι φαίνομαι) αφού δεν έχω τπτ και όλα είναι στο κεφάλι μου,η θεραπεία δεν μου προσφέρει κάτι στα ίδια είμαι,όσο για παιδιά δεν θα κάνω.Οπότε όλα καλά

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.