ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

Αυτό το θέμα περιέχει 12 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Anthi 2 χρόνια, 7 μήνες πριν.

• Συντάκτης

Kiki
    Participant

Καλησπέρα.Εδώ περιπου ενα μηνά διαγνωσθηκα με Χασιμότο.Αυτή τη διάγνωση την έκανε μια ενδοκρινολόγος μεγαλου πανεπιστημιακού νοσοκομείου της Αθήνας.Η γιατρός μου εδωσε αγωγη με σελήνιο, βιταμίνη έψιλον και Τ4.Αύτη τη γιατρό είχαν επισκεφθεί και οι γονεις μου πριν λίγους μηνες λόγω της μητερας μου η οποία είχε σοβαρό πρόβλημα με τον θυροειδή και έπρεπε να τον χειρουργηθεί.Τοτε είπε να κάνουμε και οι υπόλοιποι εξετάσεις και διαπιστώθηκε πως και ο πατέρας μου έχει Χασιμότο και του έδωσε Θεραπειά με σελήνιο και eviol για κάποιο διαστημα. Σήμερα η η μητέρα μου λόγω του οτι χρειαζόταν να γράψει εξετάσεις για τον καθιερωμένο της έλεγχο επισκεφθηκε μια αλλη γιατρο-ιδιωτη , η όποια οπώς της ειπαν έχει εξαιρετική φήμη στην περιοχή μας.Της είπε ολά αυτά για την αγωγη που μας έδωσε η προηγούμενη γιατρός και και της είπε πως δεν είναι πλεον σωστο κάτι τέτοιο,οτι ειναι παλιος τροπος αντιμετώπισης και δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα αυτό.
    Επεισης είπε οτι αύτη τη γραμμή θεραπείας ακολουθούν τα νοσοκομεία και πως απο την πρωτη στιγμη που γεννιομαστε έχουμε αντισώματα καθώς επίσης οτι δεν τίθεται θέμα σε περιπτωση εγκυμοσύνης φέρνοντας παράδειγμα τους ίδιους αφού έχουν αποκτήσει δυο υγειη παιδία. Οι δικοί μου έχουν μπερδευτεί. Μπορείτε να μας βοηθησετε να καταλάβουμε τι ακριβως ισχυει;Ευχαριστώ.

Καλησπέρα και από μένα!

Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι οι ελεύθερες ρίζες και οξειδωτικές διαδικασίες ενδεχομένως να «πυροδοτούν» του ανοσοποιητική διαδικασία που εξελίσσεται στη Χασιμότο. Γι αυτό και πολλοί γιατροί υποστηρίζουν ότι η πρόσληψη υψηλών δόσεων από ορισμένα αντιοξειδωτικά είναι σημαντική για να χτίσει το σώμα την καλύτερη δυνατή προστασία κατά των ελευθέρων ριζών και για την υποστήριξη των μηχανισμών άμυνας. Στα πλαίσια αυτού του σκεπτικού χορηγούνται τα συγκεκριμένα αντιοξειδωτικά.
    Με τη χορήγηση μιας υψηλής δόσης σεληνίου φέρεται να μειώνεται ο τίτλος των αντισωμάτων σε κάποιους ασθενείς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βελτιώνεται η υπερηχογραφική εικόνα ή ότι μπορεί να μειωθεί η δόση της θυροξίνης.
    Ακόμη όμως δε συμπεριλαμβάνεται η χορήγηση των παραπάνω ουσιών στις επίσημες κατευθυντήριες οδηγίες, χωρίς να σημαίνει ότι η χορήγησή τους είναι λάθος.
    Εξαρτάται από τις εμπειρίες του κάθε γιατρού ακόμη , αν θα τις χορηγήσει ή όχι.

Σχετικά με την εγκυμοσύνη εννοείται ότι μια γυναίκα μπορεί να συλλάβει όταν έχει Χασιμότο και αντισώματα κατά του θυρεοειδούς. Ανασταλτικό παράγοντα για τη γονιμότητα αποτελεί σίγουρα ο υποθυρεοειδισμός. Είναι σημαντικό να είσαι καλά ρυθμισμένη και όταν με το καλό γίνει η σύλληψη να παρακολουθείς συχνά τις τιμές σου, γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης πρέπει συχνά να αυξηθεί η δόση. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις και εδώ:
    1) http://hashimoto.gr/thireoidis-ke-egkimosini-mono-ena-oniro/
    2) http://hashimoto.gr/thireoiditida-hashimoto-ke-egkimosini/
    3) http://hashimoto.gr/thireoidis-hashimoto-ke-gonimotita/

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! 🙂

Nadia
    Participant

πάλι εδώ κι εγώ ! αυτή τη φορά λαμβάνω μέρος στη συζήτηση για τις εμβοές , τις ζαλάδες και τα σχετικά. ναι έχω κι εγώ εμβοές και υπάρχουν στιγμές που νιώθω να μην πατάω σταθερά στη γη….άτιμο χασιμότο..

marina
      Participant

geia sou!sou parousiazontai suxna oi emvoes egw mia exw mia den exw, analoga kai me to anxos m..

Kiki
    Participant

Σε ευχαριστώ πολύ Εύη.:-)

Alice_Aliki
    Participant

Κοριτσια καλησπερα.
    3 μερες εχω ξεκινησει τα χαπια τ4
    και δεν τα αντεχω ανεβαζω παλμους πολυ πιεση τρεμουλο δυσνποια και εννοειται πανικος
    εχω τρελανει τους δικους μου
    ειχα και απο πριν θεματα εννοειται αλλα με τα χαπια με ποιανει πανικος οταν ππλησιαζει η ωρα να τα παρω
    αληθεια εχω πεσει παραπολυ ψυχολογικα δεν βγαινω απο το κρεβατι νιωθω προδομενη απο το σωμα μου
    τι στο πρεπει να κανω.
    ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε δεν θα εχω παρενεργειες και γενικα ηταν πολυ χαλαρος
    η ζωη μου δεν ειναι χαλαρη ομως με αυτο το προβλημα

Καλησπέρα Αλίκη! Τι τιμές είχες και ποια δόση παίρνεις;

Alice_Aliki
    Participant

Kαλημερα Ευη!
    TSH 6,8 και παιρνω τ4 των 50
    Σου εστειλα email για κατι ακομη
    Τι κανουμε στην περιπτωση ταχυκαρδιας? τι μπορει να ηρεμησει την καρδια
    Να παω στον καρδιολογο?
    Εκει που ειμαι ηρεμη και ξαπλωμενη ξαφνικα νιωθω τους παλμους μετραω κ ειναι 120
    κ με ενα τεστ που καναμε με τον παθολογο.. απο 70 παλμους…μου ειπε να ανεβω μια μικρη σκαλα
    κ αμεσως οι παλμοι πηγαν στους 150 εννοειται ταραχτηκε και ο γιατρος και εγω δεν μπορουσα να ανασανω.
    Το εχω νομιζω τα τελευταια χρονια καμια 4…. απλα τωρα με ξαπλωσε
    Ευχαριστω

Γεια σου Αλίκη μου!
    Αν και δεν ξέρουμε τις τιμές των Τ4 και Τ3 η υψηλή TSH μαρτυρά ότι μάλλον δεν είσαι καλά ρυθμισμένη. Είναι γνωστό ότι ο αρρύθμιστος υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες!

Είναι φυσιολογικό επίσης οι σφυγμοί να ανεβαίνουν μετά από σωματική δραστηριότητα ή και μετά από το φαγητό, στην περίπτωση σωματικής δραστηριότητας όπως και στο τεστ κοπώσεως οι καρδιολόγοι λένε το ανώτατο όριο για τους παλμούς είναι 220 μείον την ηλικία μας.
    Η αυξημένη κατανάλωση καφεΐνης ( καφές, τσαι ή ποτά τύπου cola ) μπορεί να αυξήσουν τον αριθμό των παλμών. Το ίδιο ισχύει και για την αυξημένη πρόσληψη αλκοόλ και νικοτίνης.
    Τα βρογχοδιασταλτικά, που χορηγούνται για τη θεραπεία αναπνευστικών παθήσεων ή άσθματος, οι καταστάσεις έντονου στρες ή συγκίνησης ή μία κρίση πανικού, μπορεί να προκαλέσουν επίσης ταχυκαρδία!
    Επίσης η αναιμία και η υπογλυκαιμία μπορεί να ευθύνονται για τις ταχυκαρδίες.

Αφού τα συμπτώματα είναι έντονα εδώ και τόσα χρόνια θα έλεγα να πας οπωσδήποτε σε έναν καρδιολόγο, να κάνεις ένα καρδιογράφημα 24ώρου και έναν υπέρηχο καρδιάς αλλά και ό,τι άλλο αυτός προτείνει. Με την καρδιά μας δεν παίζουμε. Ακόμη και να σου πει όλα καλά, αξίζει τον κόπο. Γιατί να ζεις με την αμφιβολία;
    Πολύ βασικό ρόλο σίγουρα παίζει και η ρύθμιση του θυρεοειδούς! 🙂

Alice_Aliki
    Participant

Ευχαριστω για την απαντηση Ευη μου :)!
    Ουτε καφε ηπια ποτε ουτε αλκοολ ουτε cola κτλ αυτο ειναι το αδικο.
    Η αληθεια ομως ειναι…οτι ναι εχω χαμηλο αιματοκριτη.
    Θα ηθελα να κανω κ αλλες ερωτησεις η μια ειναι …

Απο τα Τ4 ειναι λογικο καθε μερα στανταρ ωρα να πιανει ενας αποτομος
    πονοκεφαλος σαν κριση με ταση λιποθυμιας αδυναμιας? που περναει σε λιγο κ αφηνει μυικους πονους μεχρι κ τα σαγονια … ειναι τοσο εντονος που μου κλεινει τα ματια και γενικα στο μπροστινο μερος του κρανιου γινεται.

Η δευτερη απορια μου ειναι απο υψηλη TSH μπορει να αποκτησουμε προβλημα με το ανω βλεφαρο?
    εδω κ καιρο το ενα βλεφαρο μου ειναι αδυναμο και δεν ανεβαινει ευκολα, φαινεται σαν τικ
    θα περασει αραγε ….

Ευχαριστω πολυ 🙂

Καλησπέρα Αλίκη, σχετικά με τα οφθαλμολογικά προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει η Χασιμότο μπορείς να δεις εδώ http://hashimoto.gr/hashimoto-thireoiditida-ke-ofthalmologika-provlimata/.

Επειδή όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να είναι και νευρολογικά – πονοκέφαλος, ημικρανίες, πτώαη άνω βλεφάρου – θα σου πρότεινα να δεις και ένα νευρολόγο αν επιμένουν.

Περαστικά σου! 🙂

Alice_Aliki
    Participant

Σκεφτομουν απο που να ξεκινησω….και ναι θα παω σε νευρολογο Ευχαριστω πολυ Ευη !!!!!! Υγεια και ηρεμια σε ολους! 🙂

Anthi
    Keymaster

Γεια σου Μαρίνα! Ίσως σου φανεί χρήσιμο το ακόλουθο άρθρο…http://hashimoto.gr/vouizoun-ta-aftia-mou-ke-echo-zalades

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.