Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Συμπτώματα Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Aliki
Participant

Καλημέρα σε όλους!!!!!

Διαγνώστηκα με Χασιμότο και πολυοζώδη βρογχοκήλη πριν ένα χρόνο… τυχαία το βρήκα σε υπέρηχο. Οι TSH και T4 ήταν και είναι φυσιολογικότατες, τα Αντισώματα υπερβολικά ανεβασμένα…

Στη πρώτη ενδοκρινολόγο που πήγα μπερδεύτηκα τελείως… Αρνείται κατηγορηματικά πως αυτά που της περιέγραφα σαν συμπτώματα (θα τα αναφέρω παρακάτω), όπως επίσης θεωρούσε πως δεν συνδέεται το αιφνίδιο βάρος που πήρα (17 κιλά σε 6 μήνες), με την πάθησή μου. Έτσι δεν μου έδωσε ποτέ θεραπεία και μου είπε να κάνω εξετάσεις αίματος και υπέρηχο κάθε 6 μήνες.

Άλλαξα ενδοκρινολόγο και η τωρινή δείχνει να με καταλαβαίνει καλύτερα. Παίρνω 2 μήνες Τ4, ένα χάπι την ημέρα των 25mg και σε 2 εβδομάδες θα επαναλάβω τις εξετάσεις, για να δούμε μήπως έχω κάποια πιθανή βελτίωση.

Προσωπικά είδα πως ακόμα και με αυτή τη μικρή δόση τα περισσότερα συμπτώματα έχουν φύγει.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος ταυτίζεται με τα συμπτώματά μου, γιατί δεν το κρύβω πως ανησυχώ μήπως συνυπάρχει και κάτι άλλο.

Συμπτώματα Αλίκης 😉
Κόπωση, Υπνηλία, Πρήξιμο στα πόδια και ιδιαίτερα στους αστραγάλους, Διάχυτοι πόνοι (μάλλον μυικοι) στη πλάτη, τα πλευρά και το στέρνο, Μούδιασμα στα άκρα, ξαφνική Δυσκοιλιότητα, Ξηρότητα στο δέρμα, Νευρικότητα και Μελαγχολία….

Αυτά τα λίγα….
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Είναι τόσο σημαντικό που υπάρχει αυτό το site και ενημερωνόμαστε γιατί πραγματικά οι ενδοκρινολόγοι… είναι πολύ περίεργοι γιατροί…