Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Συμπτώματα Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Katia
Participant

Καλημέρα κι από μένα! Παρακολουθώ το σάιτ εδώ και λίγο καιρό, αλλά στο φόρουμ ήρθα σήμερα.
Εγώ διαγνώστηκα με χασιμότο πριν από 5 χρόνια, στα 43 μου, εντελώς τυχαία και χωρίς να έχω συμπτώματα, ή έτσι νόμιζα. Και το λέω αυτό, διότι είχα από πολλά χρόνια κρίσεις πανικού, αλλά τις απέδιδα στο ότι προφανώς ήμουν «αγχώδης» τύπος (!), είχα μυοσκελετικούς πόνους, αλλά ταυτόχρονα και αρκετή σκολίωση, οπότε τους απέδιδα εκεί κλπ.
Παίρνοντας το χάπι, δεν είδα κάποια διαφορά στα ανύπαρκτα(?) συμπτώματά μου. Κρίσεις πανικού είχα σταματήσει με συμμετοχή σε ομάδα δραματοθεραπείας και αυτοδιαχείριση να έχω ήδη μερικά χρόνια πριν, και μυοσκελετικούς πόνους εξακολουθούσα και εξακολουθώ να έχω.
Το τελευταίο 6μηνο έχω επιπλέον έντονους σχετικά και πάντως καθημερινούς πόνους στις αρθρώσεις και στους μύες γύρω από αυτές. Το ερεύνησα για ρευματοειδή ή άλλο αυτοάνοσο, αλλά δεν φάνηκε κάτι, οπότε ίσως είναι από τη χασιμότο(?).
Επιπλέον περνάω περίοδο άγχους λόγω επαγγελματικών θεμάτων και έχω πεσμένη ψυχολογία και μελαγχολική διάθεση, με ό,τι αυτά συνεπάγονται. Και (φυσικά), στις εξετάσεις που έκανα για άλλο τυχόν αυτοάνοσο, φάνηκε ότι η tsh είχε ανέβη ξαφνικά κοντά στο 5, ενώ μόλις λιγότερο από ένα μήνα πριν, είχα μειώσει κατά αμελητέα ποσότητα το χάπι μου, διότι η tsh ήταν κοντά στο 0!

Η απορία μου είναι η εξής: όπως λέμε η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα? Δηλαδή, η χασιμότο μου φέρνει το άγχος και την κακή διάθεση, ή το άγχος «πυροδοτεί» τη δυσλειτουργία του θυρεοειδούς και το αυτοάνοσο νόσημα?

Από τα 20 μέχρι τα 40 μου που νόμιζα πως ήμουν «αγχώδης» και «προκαλούσα» στον εαυτό μου με την κακή διαχείριση του άγχους μου τις κρίσεις πανικού, έκανα λάθος? Μήπως ευθυνόταν το αυτοάνοσο γι αυτές?

‘Η, το γεγονός πως ο οργανισμός μου δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά το άγχος του δημιουργεί την αυτοάνοση πάθηση?

Η χασιμότο φέρνει το άγχος, ή το άγχος τη χασιμότο?