Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Συμπτώματα Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Xristoforos
Participant

Καλησπερα κι απο μενα. Διαγνωστηκα με θυροειδιτιδα Hashimoto το Φεβρουαριο του 2012, υστερα απο τη προσληψη 18 κιλων μεσα σε 6 μηνες. Απο οταν ημουν εφηβος εκανα εξετασεις για το θυροειδη γιατι υπηρχε κληρονομικο υποβαθρο. Στα 3-4 χρονια που ζω εχοντας θυροειδιτιδα, εχω προσπαθησει να ανακαλυψω τη δικη μου, προσωπικη αληθεια για το τι ακριβως σημαινει να ζεις με προβλημα στο θυροειδη, τι σε οδηγησε σε αυτο (κυριως προσπαθησα να βρω περιβαλλοντικους παραγοντες και οχι κληρονομικους) και τι θα μπορουσα να κανω για να ξαναγινω καλυτερα. Τα συμπτωματα που εχω απο τη 1 μερα που διαγνωστηκα, τα εχω ακομα και σημερα (αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο) που γραφω αυτο το μυνημα, ζω με αυτα και τα αποδεχομαι, γιατι αυτος ειναι ο μονος τροπος να ξεκινησεις να δουλευεις προς μια-καποια λυση. Πιο συγκεκριμενα, κουραζομαι πολυ ευκολα, νυσταζω,εχω μειωμενη μνημονικη ικανοτητα, αισθανομαι πως ενα συννεφο υπαρχει στο κεφαλι μου και δεν εχω διαυγεια (συμπτωμα που στα αγγλικα περιγραφεται ως brain fog, πραγματικα πολυ ασχημο αισθημα),ωρες ωρες νιωθω σαν πεθαμενος απο την ελλειψη ενεργειας (για β12 οι εξετασεις ειναι καλες, μη χεσω) και το πιο σημαντικο απο ολα ειναι η ψυχολογικη συνιστωσα. Εχω σταματησει να βιωνω θετικα συναισθηματα, κυριως νιωθω αγχος, φοβο και στεναχωρια. Μονο με αυτα τα συναισθηματα αισθανομαι οτι κατι διαφορετικο συμβαινει στον εγκεφαλο μου. Το συναισθημα μου ειναι επιπεδωμενο και το βλεμμα που παγωμενο τις περισσοτερες φορες, σαν το βλεμμα που εχουν ψυχροι δολοφονοι. Ειμαι απαθης και πολυ λιγοι ανθρωποι ειναι αυτοι που μπορουν να διαβασουν σωστα το προσωπο μου, ενω οι περισσοτεροι οταν θα με δουν θα πουν πως ειμαι στεναχωρημενος, λυπημενος ή δεν νιωθω καλα. Στην ουσια αυτο δεν ισχυει, τις περισσοτερες φορες απλα δεν νιωθω τιποτα. Θα τολμουσα να πω πως αυτο εχει καταστρεψει τις κοινωνικες μου συναναστροφες. Εχω να κανω εξετασεις για αντισωματα απο το 2008, οταν δεν ειχα ακομα χασιμοτο, αλλα σε αυτες τις εξετασεις τα αντισωματα μου ηταν στο Θεο. Επισης, δεν εχω κανει ποτε εξετασεις για free T3 T4, παρα μονο για total T3 T4. Εννοειται, πως απο τοτε που διαγνωστηκα παιρνω χαπι, το οποιο εκανε καλο στην TSH μου, αλλα μονο σε αυτην. Εχω διαβασει τονους (κυριολεκτικα) αρθρων,βιβλιων κτλ περι Hashimoto, εχω ψαξει απειρα πραγματα, πριν φτιαχτει αυτο το site ημουν σε ενα »συλλογο» στην αμερικη που ασχολιοταν με αυτο και επισης ειχα επικοινωνησει και με μια Αμερικανιδα, η οποια » θεραπευτηκε΄΄ απο Hashimoto και τωρα βοηθαει και αλλους ανθρωπους. Επειδη βλεπω οτι πολλα μελη αναφερονται σε γιατρους κτλ, αυτο που εχω να πω ειναι πως εχω αλλαξει 4 ενδοκρινολογους απο τοτε που διαγνωστηκα και κανενας δεν μου εχει προσφερει αυτο που θα ηθελα. Απλα γραφουν καθε φορα που τους επισκεπτομαι τα συμπτωματα, μου γραφουν και καποιες εξετασεις και αυτο ειναι ολο. Ετσι εχω αποφασισει οτι πρεπει να γινω ο γιατρος του εαυτου μου και απλα επικουρικα να συμβουλευομαι καποιον γιατρο, προκειμενου να μου γραφει εξετασεις κτλ. Για καθαρα πρακτικους λογους δλδ. Παραλληλα, ειμαι σε θεση να γνωριζω αρκετα πραγματα περι νευρικου και ενδοκρινικου συστηματος, αφου τυγχανει να ασχλουμαι επαγγελματικα με το πεδιο των νευροεπιστημων. Οταν ημουν στον αμερικανικο συλλογο Hashimoto, αρκετα ατομα δοκιμαζαν καποιες διαιτες (gluten free, διαιτες χωρις γαλακτοκομικα κ.α.) καποιοι ειχαν αποτελεσματα, αλλοι οχι. Θα ηθελα αν καποιο μελος εχει μπει σε τετοια διαδικασια να μας πει τι αποτελεσματα ειχε. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μπω στη διαδικασια να κοψω ορισμενα τροφιμα για να δω πως θα παω. Εξαλλου οπως ελεγε και ο Ιπποκρατης, η τροφη σου να ειναι το φαρμακο σου και το φαρμακο σου η τροφη σου. Το συμπερασμα που βγαζω απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης, ειναι πως η μοναδικη θεραπεια που μπορει να εχει καποιος για το Hashimoto βασιζεται σε ολιστικα κριτηρια και οχι στην απλη προσληψη ενος χαπιου και στο »κανω εξετασεις καθε 6μηνο». Αυτα προς το παρον. Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες σε επομενο ποστ.

(Επισης θα με ενδιεφερε ερευνητικα, αν θα μπορουσαμε με focus group τα μελη της κοινοτητας, να βγαλουμε καποια ερευν. δεδομενα σχετικα με θυροειδιτιδα Hashimoto. Σκεφτειτε το οι ιθυνοντες της σελιδας.)