Απαντήστε σε: Πόνους

Και κάτι ακόμη έχοντας δει το σχόλιο του ενδοκρινολόγου σου. Φυσικά δεν είναι όλα θέμα του Θυροειδή αλλά για αυτό χρειάζεται κάποιες φορές καλύτερη συνεργασία μεταξύ ορισμένων γιατρών ή καλύτερη ενημέρωση των γιατρών για να διαγνώσουν μια νόσο.
Εγώ δεν είμαι ενδοκρινολόγος αλλά αμέσως υποψιάστηκα πως μάλλον πρόκειται για ινομυαλγία. Είχα και έχω ακόμη πονοκεφάλους που με πονούσαν ακόμη και τα δόντια μου και πόνους παντού. Αυτό οφείλεται στο γεγονός πως οι μύες και οι τένοντες στο σώμα πονούν και αν φέρουμε την εικόνα του ανθρωπίνου σώματος με βάση την ανατομία…όλο το σώμα μας αποτελείται από μύες και όταν πονούν πονάει όλο το σώμα.
Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δίνεται στην χώρα μας περισσότερη σημασία για την ινομυαλγία. Απλά κοίταξέ το για να ξέρεις τελικά τί συμβαίνει. Είμαι στο εξωτερικό και μόνη μου υποψιάστηκα μετά από έρευνα στο ίντερνετ πως μάλλον πρόκειται για ρευματική πάθηση και κατά μεγάλη πιθανότητα για ινομυαλγία και επισκέφτηκα ρευματολόγο. Είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό πολλές φορές ο ίδιος ο ασθενής γίνεται γιατρός του εαυτού του. Οι ρευματικές παθήσεις είναι συνδεδεμένες με τον θυρεοειδή αδένα σε μεγάλο βαθμό. Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας και άλλες εμπειρίες ή και γνώσεις.

Πάντα με υγεία
Κατερίνα