Απαντήστε σε: Πόνους

Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος σε αυτόν τον ιστότοπο και χαίρομαι που είμαι κοντά σας.
Νάντια σχετικά με τους πόνους και τα υπόλοιπα συμπτώματα, όταν ανακάλυψα πως υποφέρω από χασιμότο και είχαν περάσει αρκετοί μήνες μετά, άρχισαν οι πόνοι και όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις, ένιωθα πως η μνήμη μου έχει αλλοιωθεί τελείως, είχα δυσκολίες συγκέντρωσης, πόνοι στους μύες και στις αρθρώσεις κατά την διάρκεια του ύπνου, στην διάρκεια της ημέρας και ειδικά στο τέλος της, κυκλοθυμία, ευερεθιστότητα, μελαγχολία λόγω αυτής της κατάστασης και φυσικά είχα την αίσθηση πως ήμουν άρρωστη (είμαι 40 ετών, τότε ήμουν 37 φυσικά), και ανακάλυψα πως όλα αυτά οφείλονταν στην ινομυαλγία, μια σημερινή ρευματική πάθηση που ταλαιπωρεί πολύ κόσμο παγκοσμίως και φυσικά κανείς δεν υποψιάζεται πως είναι άμεσα συνδεδεμένη με την νόσο Χασιμότο. Οι πιο πολλοί θεωρούν πως όλα αυτά τα συμπτώματα οφείλονται στους σημερινούς ρυθμούς της ζωής που μας εξαντλούν.
Υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να συνοδεύεται η νόσος Χασιμότο από την ινομυαλγία, αν όχι αμέσως, μετά από κάποιους μήνες ή και λίγα χρόνια. Επισκέφτηκα ρευματολόγο και διέγνωσε την ινομυαλγία, για την οποία έχουν γρατεί πολλά και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα για να εξασφαλίσει ο παθών και η παθούσα μια φυσιολογική ζωή. Θα σου συνιστούσα μια επίσκεψη σε έναν ρευματολόγο αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Ο θυρεοειδής δεν είναι υπεύθυνος για όλα τα συμπτώματα που έχουμε αλλά δυστυχώς φέρει και άλλες μικροπαθήσεις στον οργανισμό μας μιας και είναι ο σημαντικότερος αδένας στο σώμα μας. Λόγω του θυρεοειδή τον ανοσοποιητικό μας σύστημα θέλει μεγάλη προσοχή και ορισμένες εξετάσεις είναι απαραίτητες για να έχουμε ποιότητα ζωής στο υπόλοιπο της ζωής μας.

Καλό σας βράδυ
Κατερίνα