Απαντήστε σε: Συμπτώματα

Αρχική Συζητήσεις Forum – Hashimoto Γενική συζήτηση Συμπτώματα Απαντήστε σε: Συμπτώματα

olgaM
Participant

Καλημέρα σας!
Χαίρομαι πολυ που βρηκα αυτο το site γιατι πραγματικα, περιέχει πολλες πληροφοριες για οσους εχουμε Hashimoto και προσωπικές μαρτυρίες οτι δεν ειμαστε μόνοι! Βλεπω οτι πολλα απο τα συμπτώματα που διαβάζω σ’αυτη την ενότητα τα εχω και γω και πολλα απ’αυτα μεχρι πρόσφατα δεν θεωρούσα οτι συνδέονται με τον θυρεοειδή.
Ανακάλυψα οτι εχω Hashimoto πριν απο 2,5 χρονια οταν ενας έντονος πονος νεύρου στο κεφάλι με οδήγησε στο νοσοκομείο. Φοβήθηκα πολυ, αλλα εκει μου ειπαν οτι πρεπει να ελέγξω τον θυρεοειδή μου. Αφου απέκλεισα κάποιο νευρολογικό προβλημα μετα απο εξέταση σε νευρολόγο, εκανα εξετάσεις που ομως έδειξαν οτι ειμαι ευθυρεοειδικη. Επόμενες εξετάσεις που περιείχαν τα αντισώματα του θυρεοειδούς, έδειξαν έντονη διεργασία στην περιοχή και ο υπέρηχος το επιβεβαίωσε. Αρχικά ημουν στο στάδιο της παρακολούθησης, ομως κατα καιρούς ένιωθα διαφορα συμπτώματα οπως βάρος στο κεφάλι, πονοκέφαλοι σαν ημικρανίες, σφίξιμο στον λαιμό, ζαλάδες, αισθηση οτι δεν βλεπω καθαρα και για κάποιο διάστημα ειχα έντονες ταχυπαλμίες, αισθημα παλμου στον λαιμό, έκτακτες καρδιακές συστολές πολυ αισθητές ακομη και κατα τη διάρκεια του ύπνου. Σκέφτηκα οτι ισως εχω καρδιολογικό προβλημα γιατι στο μεταξυ παρέμενα ευθυρεοειδική και ο ενδοκρινολόγος έλεγε οτι ειμαι μια χαρα. Ο καρδιολόγος δεν βρήκε κάποιο προβλημα και διαγνώστηκα με φλεβοκομβικη ταχυκαρδία που ο ίδιος απέδωσε πιθανόν στον θυρεοειδή. Ξεκίνησα αγωγή για την ταχυκαρδία και κολυμβητηριο για ν’αποκτησω αντοχή και να ρίξω τις σφυγξεις μου σε πιο χαμηλά επίπεδα.
Μετα απο εναν μηνα, σκέφτηκα να κανω παλι εξετάσεις οπου διαπιστώθηκε οτι εχω υπερθυρεοειδισμο με TSH 0,06! Ξεκίνησα αμέσως αγωγή με αντιθυρεοειδικα και τοτε ο ενδοκρινολόγος συμφώνησε οτι τελικα, γι’αυτο ειχα τα συγκεκριμένα συμπτώματα!
Πέρασε καιρός ώσπου να νιώσω πως ηρέμησαν, μάλιστα για κάποιο διάστημα δεν ειχα καθολου περίοδο, πραγμα που οφειλόταν και σε αυτο(εκτος απο τις πολυκυστικες ωοθήκες που εχω χρονια).
Το τελευταίο διάστημα, εμφανίζω παλι έντονα συμπτώματα οπως πονοκεφάλους, νευροπονους, ατονία, κυκλοθυμική διάθεση που εχει να κανει περισσοτερο με τη σωματική κατασταση, άλλοτε νιώθω οτι εχω πολλη ενέργεια και μετα απο λιγο νομιζω οτι δεν με κρατάνε τα πόδια μου και οτι θα πέσω κατω. Νιώθω ζαλάδες, πλακώματα στο στήθος που έρχονται και φεύγουν και εχω έκτακτες συστολές. Παρ´ολο τον καθησυχασμό του ενδοκρινολόγου, πιστευω πως παλι ισως κανω υπερθυρεοειδισμο γι’αυτο και θα κανω εξετάσεις νωριτερα απο οτι μου συστησε καθως τα συμπτώματα αυτα μου θυμίζουν οτι ειναι κατι που μου εχει ξανασυμβεί. Μπορει τοτε να μην ήξερα που οφείλεται και να σκεφτόμουν οτι ειναι σοβαρά συμπτώματα για να οφείλονται αποκλειστικά στον θυρεοειδή, αλλα τωρα ξερω οτι ειναι κατι τετοιο. Ισως οι ενδοκρινολόγοι να αρκούνται στο αποτελεσμα που βλέπουν στο χαρτί, φυσιολογικές τιμές που σημαίνουν οτι ολα ειναι καλα ακομη και αν εμεις νιώθουμε οτι κατι αλλάζει. Ειναι σημαντικό να σε καταλαβαίνουν οι αλλοι γιατι για καιρο ένιωθα οτι εχω κάποιο προβλημα ψυχολογικό καθως μου έλεγαν ολοι οτι ειναι στο μυαλο μου και μονη μου προκαλώ ψυχοσωματικά συμπτώματα. Εγω ξερω οτι πριν απο αυτη την ιστορία δεν ειχα ουτε φοβιες πως θα πάθω κατι, ουτε κρίσεις πανικού που να νομιζω οτι μπορει να πεθάνω. Επισκέφθηκα ψυχολόγο και με βοήθησε πολυ σε αυτο, ηταν ενημερωμένη για τα αυτοάνοσα και το τι προκαλούν. Οταν ομως αρχίζουν τα συμπτώματα παντα σκέφτομαι πρώτα μήπως ειναι κατι αλλο, καποια ασθένεια και μετα λέω οτι παλι ειναι ο θυρεοειδής.
Ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνώμη για το μεγαλο μήνυμα, απλα χάρηκα που μπόρεσα να πω το προβλημα μου καπου που θα με καταλάβουν! Επισης, απέρριψα ενδοκρινολόγο που οταν για τις ταχυπαλμίες μου ειπε να παρω ηρεμιστικό! Ευχαριστω, αλλα ειχα δικιο, κατι δεν πήγαινε καλα με τον θυρεοειδή μου.